Ústavný súd preskúma zákon o tepelnej energetike

7. októbra 2015 18:10

Skupina poslancov napadla ustanovenia zákona, ktoré upravujú dodávky tepla z centrálneho zdroja vlastníkovi nehnuteľnosti a možnosť jeho odpojenia.

Zákon právo súd
Ilustračné foto freedigitalphotos.net

Ústavný súd Slovenskej republiky (ÚS) na stredajšom neverejnom zasadnutí pléna prijal na ďalšie konanie návrh skupiny 48 poslancov NR SR na preskúmanie ustanovení zákona o tepelnej energetike. Skupina poslancov napadla ustanovenia, ktoré upravujú dodávky tepla z centrálneho zdroja vlastníkovi nehnuteľnosti a možnosť jeho odpojenia.

Skupina poslancov v podaní uvádza, že napadnuté ustanovenia neprimerane zasahujú do vlastníckych práv subjektov tým, že im obmedzujú možnosť odpojiť sa od centrálnej dodávky tepla bez primeranej náhrady, pričom ide o dlhodobé obmedzenie, ktoré môže trvať aj sto rokov. „Možno zhrnúť, že jednorazová náhrada v zmysle napadnutých zákonných ustanovení nevyhovuje ústavnej požiadavke primeranosti,“ čo zakladá podľa názoru navrhovateľov nepochybný nesúlad napadnutej úrovne zákonnej regulácie s Ústavou SR. Navrhovatelia žiadajú, aby ÚS rozhodol, že napadnuté ustanovenia nie sú v súlade s ústavou.

Odporúčané články

Súvisiace témy:


Čo si o tom myslíte?