USA uvalili sankcie aj na ruské energetické spoločnosti

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Ilustračné foto.
Ilustračné foto. iaodesign/FreeDigitalPhotos.net

Americký prezident Barack Obama sankcie považuje za významné, ale zároveň ich označuje za cielené

Americký vládny kabinet Baracka Obamu v stredu rozhodol o uvalení ekonomických sankcií na ruské energetické a finančné spoločnosti a taktiež firmy zaoberajúce sa obranou. Medzi spoločnosťami, voči ktorým sú sankcie namierené, je napríklad ruský Rosnefť. Obama tieto sankcie považuje za významné, ale aj za cielené. Sankcie prichádzajú po konzultácii s predstaviteľmi EÚ. Únia pritom predstavila menej prísne sankcie. Rozsah sankcií je upozornením pre Rusko, že jeho odmietavý postoj k upokojeniu násilností na východe Ukrajiny má svoje následky.

USA chcú zastaviť financovanie v dolároch

USA uvalili sankcie napríklad na druhú najväčšiu plynárenskú spoločnosť Novatek, taktiež Vnesheconombank, alebo štátnu banku VEB a tiež Gazprombank. Sankcie sa týkajú aj 8 zbrojárskych spoločností. Americké ministerstvo financií uviedlo, že sankcie efektívne zastavujú strednodobé a dlhodobé financovanie dvoch bánk a energetických spoločností v dolároch. Sankcie však neznamenajú zmrazenie aktív týchto firiem, pričom americké spoločnosti môžu s nimi ďalej obchodovať. „Myslím si, že vplyv na predaj ropy bude zanedbateľný,“ povedal jeden z analytikov.

Podľa Baracka Obamu ruský prezident Vladimir Putin doposiaľ zlyhal pri prijímaní opatrení, ktoré by viedli k mierovému riešeniu ukrajinskej krízy. „Zdôraznili sme, že preferujeme diplomatické riešenie, od Ruska však potrebujeme konkrétne činy a nielen slová o tom, že Rusko sa snaží ukončiť konflikt na hraniciach s Ukrajinou,“ povedal Obama. „Tieto sankcie sú významné, sú však tiež zacielené, aby mali maximálny vplyv na Rusko a obmedzený dopad na americké spoločnosti a ich partnerov,“ doplnil. Podľa Putina tieto sankcie zničia americké firmy a vzťahy USA a Ruska sa dostanú do slepej uličky.

Ďalšie sankcie prídu z Európy

Americký prezident zároveň vyhlásil, že USA môžu pristúpiť k ďalším sankciám, ak Rusko neurobí konkrétne opatrenia, ktoré povedú k zmierneniu konfliktu. USA už uplatňujú sankcie voči ruským a ukrajinským jednotlivcom. Ďalším sankciám bude Rusko čeliť aj z Európy. Lídri Európskej únie sa v stredu na zasadnutí Európskej rady v Bruseli dohodli na prijatí ďalších sankcií voči Rusku v súvislosti s krízou na Ukrajine. Dôvodom je nesplnenie krokov, ku ktorým Moskvu vyzvali na poslednom summite 27. júna. Únia v oficiálnom stanovisku odsúdila „pokračujúce ilegálne aktivity zo strany ozbrojených militantov na východe Ukrajiny“ a z podpory separatistov naďalej obviňuje predovšetkým Rusko.

Podľa Rusov sú sankcie nezákoné

Odpoveď ruského ropného koncernu Rosnefť na seba nenechala dlho čakať. Generálny riaditeľ firmy Igor Sečin ich považuje za nezákonné. Podľa neho sankcie poškodzujú záujmy akcionárov amerických spoločností a bánk, ktoré spolupracujú s Rosnefťom. „Rozhodnutie o zaradení Rosnefťu do sankčného zoznamu je neodôvodnené, subjektívne a nezákonné, pretože spoločnosť nezohráva žiadnu úlohu v kríze na Ukrajine,“ uviedol Sečin novinárom po stretnutí s ruským prezidentom Vladimirom Putinom, ktorý bol na návšteve Brazílie.

Ruské burzy oslabujú

Na zavedenie amerických sankcií reagoval okamžite aj burzy. Ruský akciový trh totiž otvoril štvrtkové obchodovanie s výraznými stratami. Index MICEX denominovaný v ruskej mene o 8:37 SELČ strácal 2,5 % a index RTS, kde sa hodnota akcií odvodzuje od amerického dolára, oslaboval o 3,2 %. USA zatiaľ nepristúpili k široko diskutovaným „sektorovým sankciám“, ktoré by zasiahli celé odvetvia ekonomiky, uviedla vo vyhlásení spoločnosť VTB Capital. Ako však dodala, sankcie majú po prvýkrát priamy, hoci mierny, dopad na popredné ruské spoločnosti.

Rosnefť sa prepadol

Ešte výraznejšie straty evidujú samotní ruskí producenti ropy. Spoločnosť Rosnefť, ktorá bola zaradená na zoznam sankcionovaných firiem, strácala 4 %. Akcie najväčšieho ruského producenta ropy sa pritom bezprostredne po otvorení obchodovania prepadli až o 6 %. Doteraz najprísnejšie ekonomické sankcie voči Rusku firme v strednodobom a dlhodobom horizonte prakticky blokujú prístup k dolárovým pôžičkám, uviedla agentúra Reuters. Druhý najväčší producent ropy v krajne, Novatek, klesol o 4 %. Na devízových trhoch rubeľ voči doláru oslabil o 1 %.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať