Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Ilustračné foto
Ilustračné foto John Kasawa/FreeDigitalPhotos.net
1. júla 2013 8:10 Energetika všeobecneAktuality od vEnergetike.skSITA

USA sa nechcú pustiť do „vojny s uhlím“

Americká vláda nevyhlásila „vojnu s uhlím“, práve naopak, očakáva, že bude v energetike USA hrať stále významnú úlohu. Povedal to v nedeľu americký minister energetiky Ernest Moniz a odmietol tak kritiku plánu prezidenta Obamu na zabránenie klimatickým zmenám.

Prezident Obama „očakáva, že fosílne palivá, a špecificky uhlie, zostanú ešte nejaký čas významným prispievateľom“, povedal Moniz v rozhovore pre agentúru Reuters. Dodal, že pre americkú vládu je otázkou skôr to, „ako urobiť z uhoľného priemyslu súčasť budúcnosti s nízkymi emisiami oxidov uhlíka“. Naznačil pritom, že možnými riešeniami sú efektívnejšie elektrárne a nové spôsoby zužitkovania uhlia. Cieľom je „urobiť z uhlia súčasť budúcnosti (energetiky). Nemyslím si, že existuje nejaká ‚vojna s uhlím‘,“ povedal Moniz.

Termín „vojna s uhlím“ po tom, ako americký prezident predstavil svoj plán na boj s klimatickými zmenami, použil senátor Joe Manchin zo Západnej Virgínie, ktorá je jedným z najväčších producentov uhlia v USA. Pravidlá podľa neho ohrozia životaschopnosť ťažby uhlia. Minister Moniz priznal, že pre niektorých hráčov môžu nastať ťažké časy, ekonomické modely však podľa neho ukazujú, že „prínos pre ekonomiku bude pozitívny“. Dodal, že USA sú „na dobrej ceste“ v snahe znížiť emisie skleníkových plynov do roku 2020 na úroveň o 17 % nižšiu v porovnaní s rokom 2005.

Plán, ktorý Obama predstavil minulý týždeň, okrem iného počíta s pravidlami na obmedzenie emisií oxidu uhlíka z amerických elektrární a podporou produkcie elektriny z obnoviteľných zdrojov. Návrh však kritizovali predstavitelia uhoľného priemyslu a členovia Republikánskej strany, podľa ktorých prezident schvaľuje opatrenia, ktoré ublížia ekonomike a spôsobia stratu pracovných miest.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame