USA robia kroky smerom k zrušeniu zákazu na export ropy

31. decembra 2014 12:25

Úrad pre priemysel a bezpečnosť, ktorý kontroluje export, udelil podľa vlastného stanoviska niektorým spoločnostiam povolenie predávať v zahraničí ropný kondenzát z ultraľahkej ropy.

Ropa ťažba
Ilustračné foto. SITA/AP

Administratíva amerického prezidenta Baracka Obamu ustúpila mesiace trvajúcemu tlaku a urobila kroky, ktoré by podľa očakávaní mali umožniť export ultraľahkej bridlicovej ropy na globálne trhy. Úrad pre priemysel a bezpečnosť (BIS), ktorý kontroluje export, udelil podľa vlastného stanoviska niektorým spoločnostiam povolenie predávať v zahraničí ropný kondenzát z ultraľahkej ropy. V USA pritom pred štyridsiatimi rokmi začal platiť zákaz vývozu väčšiny domácich ropných produktov.

Významný rozvoj ťažby ropy v USA v posledných šiestich rokoch znamenal zvýšenie americkej produkcie o viac ako 50 % a po desaťročiach poklesu produkcie tak nastal obrat. Stúpala obzvlášť produkcia veľmi ľahkej ropy a objavujú sa tak hrozby, že by jej ťažba mohla prevýšiť domáci dopyt. Ako opatrenia americkej vlády ovplyvnia toky ropného kondenzátu je, vzhľadom na dramatický pokles cien ropy na globálnych trhoch, neisté.Čo si o tom myslíte?