Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

USA robia kroky smerom k zrušeniu zákazu na export ropy

Ropa ťažba
Ilustračné foto. SITA/AP

Úrad pre priemysel a bezpečnosť, ktorý kontroluje export, udelil podľa vlastného stanoviska niektorým spoločnostiam povolenie predávať v zahraničí ropný kondenzát z ultraľahkej ropy.

Administratíva amerického prezidenta Baracka Obamu ustúpila mesiace trvajúcemu tlaku a urobila kroky, ktoré by podľa očakávaní mali umožniť export ultraľahkej bridlicovej ropy na globálne trhy. Úrad pre priemysel a bezpečnosť (BIS), ktorý kontroluje export, udelil podľa vlastného stanoviska niektorým spoločnostiam povolenie predávať v zahraničí ropný kondenzát z ultraľahkej ropy. V USA pritom pred štyridsiatimi rokmi začal platiť zákaz vývozu väčšiny domácich ropných produktov.

Významný rozvoj ťažby ropy v USA v posledných šiestich rokoch znamenal zvýšenie americkej produkcie o viac ako 50 % a po desaťročiach poklesu produkcie tak nastal obrat. Stúpala obzvlášť produkcia veľmi ľahkej ropy a objavujú sa tak hrozby, že by jej ťažba mohla prevýšiť domáci dopyt. Ako opatrenia americkej vlády ovplyvnia toky ropného kondenzátu je, vzhľadom na dramatický pokles cien ropy na globálnych trhoch, neisté.

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Dátum 31. decembra 2014 12:25

Odporúčame

Zavrieť

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...