Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Plyn ceny
Ilustračné foto SITA
29. mája 2017 10:44 Energetika všeobecneSpotrebiteľ od vEnergetike.skSITA

ÚRSO: Slovenské domácnosti platia za elektrinu a plyn menej ako je priemer v EÚ

Stredne veľká slovenská domácnosť s ročným odberom od 2 500 do 5 tisíc kilowatthodín elektriny, zaplatila vlani za 100 kilowatthodín necelých 15 eur, a to aj vrátane daní a odvodov.

Elektrinu aj plyn mali slovenské domácnosti lacnejšie, ako je priemer Európskej únie. Ako informoval Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO), slovenské domácnosti platili vlani nižšie ceny elektriny a plynu, a to aj napriek povinným poplatkom, napríklad na podporu obnoviteľných zdrojov, ktoré iné krajiny EÚ nemajú vždy zarátané v koncových cenách energií. „Slovenské domácnosti aj tak platia za elektrickú energiu výrazne menej, ako je priemer v EÚ. Menej platia aj za plyn,“ uviedol hovorca regulačného úradu Radoslav Igaz.

Stredne veľká slovenská domácnosť s ročným odberom od 2 500 do 5 000 kilowatthodín elektriny, zaplatila vlani za 100 kilowatthodín necelých 15 eur, a to aj vrátane daní a odvodov. Priemer v EÚ bol pritom niečo vyše 20 eur za 100 kilowatthodín. Stredne veľká domácnosť s ročným odberom od 20 do 200 gigajoulov plynu, zaplatila v minulom roku za plyn vrátane daní a odvodov zhruba 13 eur za gigajoul. Priemer v EÚ sa pohyboval na úrovni približne 17 eur.

ÚRSO
Priemerná cena elektriny v € za 100 kWh vrátane daní a odvodov platných pre druhý polrok každého roka pre stredných odberateľov v domácnosti (ročná spotreba medzi 2500 a 5000 kWh). Zdroj: Eurostat.ÚRSO, zdroj údajov: Eurostat
ÚRSO
Priemerná cena zemného plynu v € za GJ vrátane daní a odvodov platných pre prvý polrok každého roka pre stredných odberateľov v domácnosti (ročná spotreba medzi 20 a 200 GJ). Zdroj: Eurostat.ÚRSO, zdroj údajov: Eurostat

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame