Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

ÚRSO: Slovenské domácnosti platia za elektrinu a plyn menej ako je priemer v EÚ

Plyn ceny
Ilustračné foto SITA

Stredne veľká slovenská domácnosť s ročným odberom od 2 500 do 5 tisíc kilowatthodín elektriny, zaplatila vlani za 100 kilowatthodín necelých 15 eur, a to aj vrátane daní a odvodov.

Elektrinu aj plyn mali slovenské domácnosti lacnejšie, ako je priemer Európskej únie. Ako informoval Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO), slovenské domácnosti platili vlani nižšie ceny elektriny a plynu, a to aj napriek povinným poplatkom, napríklad na podporu obnoviteľných zdrojov, ktoré iné krajiny EÚ nemajú vždy zarátané v koncových cenách energií. „Slovenské domácnosti aj tak platia za elektrickú energiu výrazne menej, ako je priemer v EÚ. Menej platia aj za plyn,“ uviedol hovorca regulačného úradu Radoslav Igaz.

Stredne veľká slovenská domácnosť s ročným odberom od 2 500 do 5 000 kilowatthodín elektriny, zaplatila vlani za 100 kilowatthodín necelých 15 eur, a to aj vrátane daní a odvodov. Priemer v EÚ bol pritom niečo vyše 20 eur za 100 kilowatthodín. Stredne veľká domácnosť s ročným odberom od 20 do 200 gigajoulov plynu, zaplatila v minulom roku za plyn vrátane daní a odvodov zhruba 13 eur za gigajoul. Priemer v EÚ sa pohyboval na úrovni približne 17 eur.

ÚRSO
Priemerná cena elektriny v € za 100 kWh vrátane daní a odvodov platných pre druhý polrok každého roka pre stredných odberateľov v domácnosti (ročná spotreba medzi 2500 a 5000 kWh). Zdroj: Eurostat.ÚRSO, zdroj údajov: Eurostat

 

ÚRSO
Priemerná cena zemného plynu v € za GJ vrátane daní a odvodov platných pre prvý polrok každého roka pre stredných odberateľov v domácnosti (ročná spotreba medzi 20 a 200 GJ). Zdroj: Eurostat.ÚRSO, zdroj údajov: Eurostat

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Dátum 29. mája 2017 10:44Zdroj SITA

Odporúčame

Zavrieť

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...