ÚRSO naučí Kubáncov regulovať energetiku

20. decembra 2016 13:15
SITA

Kubánska strana má podľa šéfa ÚRSO Jozefa Holjenčíka záujem o skúsenosti slovenského regulátora najmä v oblasti fungovania princípov regulácie, ktoré môžu byť aplikované na Kube.

Vedenie elektrina elektrická energia
Ilustračné foto pixabay.com

Kuba má záujem o slovenské skúsenosti v oblasti regulácie energetiky. Predseda Úradu pre reguláciu sieťových odvetví Jozef Holjenčík v Havane rokoval s predstaviteľmi kubánskeho Energoimportu, organizácií INEL, UNE, dispečingu riadenia sústavy, ako aj s predstaviteľmi kubánskeho ministerstva energetiky a baníctva. „Črtá sa reálna spolupráca v oblasti energetiky medzi Slovenskom a Kubou. Je zaväzujúce, že kubánska strana si hneď na úvod vyslovene vyžiadala spoluprácu s naším ÚRSO, a to na základe výborných referencií, ktoré naši odborníci už vo svete majú,“ zdôraznil Holjenčík.

Kubánska strana má podľa neho záujem o skúsenosti slovenského regulátora najmä v oblasti fungovania princípov regulácie, ktoré môžu byť aplikované na Kube. „Otvorene som v rámci diskusie upozornil na niektoré slabé miesta energetickej koncepcie Kuby a zároveň ponúkol našu pomoc. Kubánskej strane vieme poskytnúť svojich najlepších odborníkov,“ dodal Holjenčík. Kubánskym partnerom úrad ponúka napríklad skúsenosti, ktoré jeho experti získali pri praktickej implementácii európskej legislatívy v oblasti využívania obnoviteľných zdrojov energie.

„Predbežná odborná pomoc pre Kubu by sa mohla týkať oblastí ako analýza nákladov v jednotlivých častiach elektroenergetickej sústavy, vytvorenie energetickej politiky rešpektujúcej štátne vlastníctvo, či zavedenie systému cenotvorby pre oblasť obnoviteľných zdrojov,“ uzavrel Holjenčík.

Odporúčané články

Súvisiace témy:


Čo si o tom myslíte?