Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

ÚRSO: Dominancia tradičných dodávateľov energií pokračuje

Elektrina žiarovka svetlo
Ilustračné foto. Master isolated/FreeDigitalPhotos.net

Spoločnosti ZSE Energia, Východoslovenská energetika a Stredoslovenská energetika dominujú v dodávkach elektriny a Slovenský plynárenský priemysel v dodávkach plynu.

Tradiční dodávatelia energií si aj po zhruba deviatich rokoch, kedy začala liberalizácia trhu, udržujú svoje dominantné postavenia. Spoločnosti ZSE Energia, Východoslovenská energetika (VSE) a Stredoslovenská energetika (SSE) tak dominujú v dodávkach elektriny a Slovenský plynárenský priemysel (SPP) v dodávkach plynu. Vyplýva to z údajov, ktoré zverejnil Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) vo svojej výročnej správe za minulý rok.

Tradiční v elektrine v prvej trojke

Spoločnosť ZSE Energia naďalej zostáva najdôležitejším dodávateľom elektriny pre slovenské domácnosti. V minulom roku im dodala 1 912 gigawatthodín elektriny. Stredoslovenská energetika dodala svojim zákazníkom viac ako 1 404 gigawatthodín elektriny. Východoslovenská energetika dodala v minulom roku niečo vyše tisíc gigawatthodín elektriny a uzatvára prvú trojku najväčších dodávateľov elektriny pre slovenské domácnosti. ÚRSO vo svojej výročnej správe hodnotil v kategórii domácnosti celkovo 14 dodávateľov elektriny.

Lídri aj v podnikoch

Aj pri malých podnikoch vládnu spoločnosti ZSE Energia, SSE a VSE. Títo traja dodávatelia dodali vlani malým podnikom celkovo 376 gigawatthodín elektriny z celkového dodaného objemu vo výške 499 gigawatthodín. Mierne zmeny v poradí najväčších dodávateľov elektriny sú pri veľkých odberateľoch. ZSE Energia dodala týmto odberateľom takmer štyri tisíc gigawatthodín elektriny a SSE viac ako 2 600 gigawatthodín. Na treťom mieste však v tejto kategórii odberateľov skončila spoločnosť SE Predaj, ktorá dodala veľkým odberateľom viac ako 1 900 gigawatthodín elektriny. VSE so svojou dodávkou na úrovni viac ako 1 600 gigawatthodín skončila na štvrtom mieste.

Plyn domácnostiam od pätnástich

Na Slovensku vlani dodávalo domácnostiam plyn pätnásť dodávateľov. Dominantné postavenie na tomto trhu s dodávkami plynu si udržal štátny SPP s podielom takmer 73 %. Na druhom mieste sa umiestnila spoločnosť RWE Gas Slovensko s trhovým podielom pri domácnostiach na úrovni necelých 14 %. Ako tretia skončila firma ZSE Energia, ktorá ovládala 5-percentný trhový podiel. Pri dodávkach priemyselným odberateľom si taktiež udržuje prvenstvo SPP, ale už len s 56-percentným podielom. Za štátnym podnikom nasleduje RWE Gas Slovensko s vyše 20-percentným podielom a firma Elgas s viac ako 7-percentným podielom.

Aj v plyne dominuje tradičný dodávateľ

Podľa údajov regulačného úradu na Slovensku vlani pôsobilo 25 dodávateľov plynu. SPP mal v minulom roku celkový podiel na trhu s dodávkami plynu pre všetkých odberateľov 61 %. RWE Gas Slovensko vyše 18-percentný podiel a Elgas viac ako 5-percentný podiel. Za touto vedúcou trojicou nasledujú ČEZ Slovensko (2,88 %), ZSE Energia (2,49 %), Vemex Energo (2,42 %) a GAS Trading (2,18 %).

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Dátum 16. júla 2015 15:14

Odporúčame

Zavrieť

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...