Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Elektrina žiarovka svetlo
Ilustračné foto. Master isolated/FreeDigitalPhotos.net
16. júla 2015 15:14 Energetika všeobecneAktuality od vEnergetike.skSITA

ÚRSO: Dominancia tradičných dodávateľov energií pokračuje

Spoločnosti ZSE Energia, Východoslovenská energetika a Stredoslovenská energetika dominujú v dodávkach elektriny a Slovenský plynárenský priemysel v dodávkach plynu.

Tradiční dodávatelia energií si aj po zhruba deviatich rokoch, kedy začala liberalizácia trhu, udržujú svoje dominantné postavenia. Spoločnosti ZSE Energia, Východoslovenská energetika (VSE) a Stredoslovenská energetika (SSE) tak dominujú v dodávkach elektriny a Slovenský plynárenský priemysel (SPP) v dodávkach plynu. Vyplýva to z údajov, ktoré zverejnil Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) vo svojej výročnej správe za minulý rok.

Tradiční v elektrine v prvej trojke

Spoločnosť ZSE Energia naďalej zostáva najdôležitejším dodávateľom elektriny pre slovenské domácnosti. V minulom roku im dodala 1 912 gigawatthodín elektriny. Stredoslovenská energetika dodala svojim zákazníkom viac ako 1 404 gigawatthodín elektriny. Východoslovenská energetika dodala v minulom roku niečo vyše tisíc gigawatthodín elektriny a uzatvára prvú trojku najväčších dodávateľov elektriny pre slovenské domácnosti. ÚRSO vo svojej výročnej správe hodnotil v kategórii domácnosti celkovo 14 dodávateľov elektriny.

Lídri aj v podnikoch

Aj pri malých podnikoch vládnu spoločnosti ZSE Energia, SSE a VSE. Títo traja dodávatelia dodali vlani malým podnikom celkovo 376 gigawatthodín elektriny z celkového dodaného objemu vo výške 499 gigawatthodín. Mierne zmeny v poradí najväčších dodávateľov elektriny sú pri veľkých odberateľoch. ZSE Energia dodala týmto odberateľom takmer štyri tisíc gigawatthodín elektriny a SSE viac ako 2 600 gigawatthodín. Na treťom mieste však v tejto kategórii odberateľov skončila spoločnosť SE Predaj, ktorá dodala veľkým odberateľom viac ako 1 900 gigawatthodín elektriny. VSE so svojou dodávkou na úrovni viac ako 1 600 gigawatthodín skončila na štvrtom mieste.

Plyn domácnostiam od pätnástich

Na Slovensku vlani dodávalo domácnostiam plyn pätnásť dodávateľov. Dominantné postavenie na tomto trhu s dodávkami plynu si udržal štátny SPP s podielom takmer 73 %. Na druhom mieste sa umiestnila spoločnosť RWE Gas Slovensko s trhovým podielom pri domácnostiach na úrovni necelých 14 %. Ako tretia skončila firma ZSE Energia, ktorá ovládala 5-percentný trhový podiel. Pri dodávkach priemyselným odberateľom si taktiež udržuje prvenstvo SPP, ale už len s 56-percentným podielom. Za štátnym podnikom nasleduje RWE Gas Slovensko s vyše 20-percentným podielom a firma Elgas s viac ako 7-percentným podielom.

Aj v plyne dominuje tradičný dodávateľ

Podľa údajov regulačného úradu na Slovensku vlani pôsobilo 25 dodávateľov plynu. SPP mal v minulom roku celkový podiel na trhu s dodávkami plynu pre všetkých odberateľov 61 %. RWE Gas Slovensko vyše 18-percentný podiel a Elgas viac ako 5-percentný podiel. Za touto vedúcou trojicou nasledujú ČEZ Slovensko (2,88 %), ZSE Energia (2,49 %), Vemex Energo (2,42 %) a GAS Trading (2,18 %).

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Zavrieť

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies