Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Atómová elektráreň Mochovce
Atómová elektráreň Mochovce Marcela Dargajová
23. februára 2016 10:58 ElektrinaAktuality od vEnergetikeSITA

Úrad jadrového dozoru označil naše elektrárne za bezpečné

V minulom roku ÚJD SR počas inšpekcií identifikoval 20 zistení, ktoré predstavovali nedodržanie legislatívnych požiadaviek. Identifikované nedostatky však boli nižšej závažnosti.

Slovenské atómové elektrárne boli v minulom roku spoľahlivé a bezpečné. Pre portál vEnergetike.sk to konštatoval Úrad jadrového dozoru SR (ÚJD). „Na základe výsledkov kontrolnej a hodnotiacej činnosti úradu bola prevádzka jadrových zariadení na Slovensku v minulom roku vyhodnotená ako bezpečná a spoľahlivá. Nedostatky, ktoré boli počas inšpekcií zistené, boli odstránené a boli prijaté také nápravné opatrenia, ktoré minimalizujú pravdepodobnosť ich opakovania,“ uviedla hovorkyňa ÚJD Zuzana Hosťovecká.

Kontrolovali sa aj dopady v prípade extrémnych podmienok

Kontrolný orgán vlani vykonal 203 inšpekcií. „Jednou z významných oblastí, na ktorú sme v minulom roku zamerali svoju pozornosť, bolo plnenie opatrení vyplývajúcich z akčného plánu pre realizáciu opatrení ako odozvy na udalosť vo Fukušime,“ doplnila Hosťovecká s tým, že cieľom prijatých opatrení bolo a stále je zvýšiť odolnosť ako existujúcich, tak aj novobudovaných jadrových elektrární voči extrémnym externým podmienkam, ako sú zemetrasenia, záplavy, extrémny vietor a podobne.

Kontrola aj v Mochovciach

Úrad taktiež vykonával inšpekcie zamerané na zabezpečenie jadrovej bezpečnosti počas výstavby, prevádzky a vyraďovania jadrových zariadení, ako aj počas nakladania s jadrovými materiálmi a rádioaktívnym odpadom. „Veľká pozornosť bola počas inšpekcií venovaná aj výstavbe tretieho a štvrtého bloku Atómovej elektrárne Mochovce, kde inšpektori kontrolovali súlad medzi projektovou dokumentáciou a skutočným vyhotovením zariadení,“ spresnila Hosťovecká.

Nedostatky boli menej závažné

V minulom roku úrad počas inšpekcií identifikoval celkovo 20 zistení, ktoré predstavovali nedodržanie legislatívnych požiadaviek. Identifikované nedostatky boli nižšej závažnosti. „Úrad k nim nariadil vykonanie opatrení, ktoré minimalizujú pravdepodobnosť ich opakovania. Plnenie týchto opatrení kontroluje úrad pri ďalších inšpekciách,“ dodala Hosťovecká. Najzávažnejším porušením bolo podľa nej nedodržanie limitov a podmienok pre prevádzku na mochoveckej jadrovej elektrárni počas nábehu prvého bloku po generálnej oprave v dôsledku nesprávneho nastavenia signalizácie polohy regulačných kaziet.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame