Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Unipetrol sa dostal v závere vlaňajška do zisku

Ropa ťažba
Ilustračné foto SITA/AP

V záverečnom štvrťroku vlaňajška česká rafinérska firma Unipetrol dosiahla čistý zisk 598 mil. korún, ale jej materská firma, poľská PKN Orlen, skončila v strate 1,22 mld. zlotých.

Česká rafinérska skupina Unipetrol za štvrtý kvartál minulého roka vykázala čistý zisk 598 mil. korún (CZK), pričom v rovnakom kvartáli predchádzajúceho roka skončila v strate 690 mil. CZK. Hospodárenie firmy sa naďalej zotavuje napriek poklesu cien ropy. Analytici, ktorých vo svojom prieskume oslovila agentúra Reuters, predpokladali, že čistý zisk Unipetrolu za október až december 2014 bude v objeme 479 mil. CZK.

Tržby spoločnosti Unipetrol v záverečnom kvartáli minulého roka medziročne posilnili o 15 % na sumu 28,94 mld. CZK. Išlo o výsledok väčšej rafinérskej kapacity firmy a vyššieho objemu predaja. Analytici v priemere predpovedali, že tržby spoločnosti v štvrtom kvartáli 2014 budú na úrovni 28,73 mld. CZK.

Materská firma Unipetrolu, poľská PKN Orlen, však za štvrtý kvartál vykázala dvojnásobne väčšiu čistú stratu, ako sa očakávalo. Napriek rastu rafinérskych marží štátom kontrolovaná firma skončila v záverečnom štvrťroku vlaňajška v čistej strate 1,22 mld. zlotých (PLN). Analytici prognózovali stratu v sume 631 mil. PLN. „Výsledky sú horšie, ako sa očakávalo, predovšetkým pre zhoršenie kvality aktív,“ povedal Tomas Kasowicz, analytik DM BZ WKB. Prevádzkový zisk PKN Orlen v období októbra až decembra však medziročne stúpol na 775 mil. PLN z úrovne 49 mil. PLN.

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Zavrieť

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...