Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Únia prerušila rokovania s Rusmi o plynovode Južný prúd

Plynovod
Ilustračné foto SITA/AP

Rozhovory budú pokračovať na technickej úrovni, politické rokovania sa vo svetle súčasných vzťahov EÚ a Ruska odkladajú, uviedla hovorkyňa EK Sabine Bergerová.

Európska komisia (EK) odkladá politické rokovania s Moskvou o plynovode Južný prúd, ktorý má obísť Ukrajinu a prepravovať ruský zemný plyn do Európy cez Balkán. Komisia to zdôvodnila aktuálnym vývojom vzťahov EÚ s Ruskom. Rozhovory budú pokračovať na technickej úrovni, uviedla v pondelok hovorkyňa EK Sabine Bergerová. Únia už minulý týždeň s Ruskom prerušila rokovania o liberalizácii vízového režimu a ekonomickej spolupráci. Reagovala tým na zásah ruských ozbrojených síl v ukrajinskom regióne Krym.

Plynovod Južný prúd má dopravovať zemný plyn cez Čierne more do južnej a strednej Európy. Buduje ho firma Gazprom s cieľom diverzifikovať prepravné trasy pri exporte zemného plynu. Na výstavbe pozemnej časti plynovodu sa medzivládnymi dohodami zaviazali podieľať Bulharsko, Srbsko, Maďarsko, Grécko, Slovinsko, Chorvátsko a Rakúsko. Odhadované celkové náklady na projekt sú viac ako 15 mld. eur. Od roku 2018 by mal plynovod prepravovať do Európy do 63 mld. kubických metrov plynu.

Krízu v regióne Krym, kde hovorí väčšina obyvateľov rusky, vystupňovalo koncom februára zvrhnutie proruského ukrajinského prezidenta Viktora Janukovyča. Časť obyvateľov autonómnej oblasti totiž odmietla uznať novú vládu v Kyjeve. Situácia sa vyhrotila začiatkom tohto mesiaca, keď ruskí vojaci na Kryme obsadili miestny parlament a viaceré letiská.

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Dátum 10. marca 2014 15:49

Odporúčame

Zavrieť

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...