Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Plynovod
Ilustračné foto SITA/AP
10. marca 2014 15:49 PlynAktuality od vEnergetike.skSITA

Únia prerušila rokovania s Rusmi o plynovode Južný prúd

Rozhovory budú pokračovať na technickej úrovni, politické rokovania sa vo svetle súčasných vzťahov EÚ a Ruska odkladajú, uviedla hovorkyňa EK Sabine Bergerová.

Európska komisia (EK) odkladá politické rokovania s Moskvou o plynovode Južný prúd, ktorý má obísť Ukrajinu a prepravovať ruský zemný plyn do Európy cez Balkán. Komisia to zdôvodnila aktuálnym vývojom vzťahov EÚ s Ruskom. Rozhovory budú pokračovať na technickej úrovni, uviedla v pondelok hovorkyňa EK Sabine Bergerová. Únia už minulý týždeň s Ruskom prerušila rokovania o liberalizácii vízového režimu a ekonomickej spolupráci. Reagovala tým na zásah ruských ozbrojených síl v ukrajinskom regióne Krym.

Plynovod Južný prúd má dopravovať zemný plyn cez Čierne more do južnej a strednej Európy. Buduje ho firma Gazprom s cieľom diverzifikovať prepravné trasy pri exporte zemného plynu. Na výstavbe pozemnej časti plynovodu sa medzivládnymi dohodami zaviazali podieľať Bulharsko, Srbsko, Maďarsko, Grécko, Slovinsko, Chorvátsko a Rakúsko. Odhadované celkové náklady na projekt sú viac ako 15 mld. eur. Od roku 2018 by mal plynovod prepravovať do Európy do 63 mld. kubických metrov plynu.

Krízu v regióne Krym, kde hovorí väčšina obyvateľov rusky, vystupňovalo koncom februára zvrhnutie proruského ukrajinského prezidenta Viktora Janukovyča. Časť obyvateľov autonómnej oblasti totiž odmietla uznať novú vládu v Kyjeve. Situácia sa vyhrotila začiatkom tohto mesiaca, keď ruskí vojaci na Kryme obsadili miestny parlament a viaceré letiská.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame