Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
EÚ EK
Ilustračné foto. SITA/AP
17. apríla 2014 13:48 PlynAktuality od vEnergetike.skSITA

Únia chce rokovať s Rusmi o plyne

Rokovania o zabezpečení dodávok považuje EÚ za prístup, ktorý prinesie najväčší úžitok Rusku aj ďalším tretím stranám, uvádza sa v liste predsedu Európskej komisie José Manuelovi Barrosovi ruskému prezidentovi Vladimirovi Putinovi.

Európska únia je pripravená rokovať s Ruskom o zabezpečení dodávok plynu. V odpovedi na list ruského prezidenta Vladimira Putina to uviedol predseda Európskej komisie (EK) José Manuel Barroso. EÚ verí, že toto je prístup, ktorý prinesie najväčší úžitok Rusku aj ostatným tretím stranám, uvádza sa v liste, ktorý zverejnila EK vo štvrtok. Putin minulý týždeň v liste adresovanom lídrom 18 európskych krajín varoval pred zastavením dodávok plynu Ukrajine, ak Kyjev nebude včas plniť svoje záväzky. To by mohlo v budúcnosti ohroziť dodávky plynu, ktoré sa do Európy prepravujú cez Ukrajinu.

Rusko začiatkom tohto mesiaca zvýšilo Ukrajine cenu plynu o 80 % na 485 USD za tisíc kubických metrov. Ukrajina vyššie ceny odmieta a Kyjev minulý týždeň oznámil, že prestáva pumpovať ruský zemný plyn do svojich podzemných zásobníkov. To by mohlo ohroziť stabilitu dodávok pre Európu.

Dodávky z Ruska pokrývajú 30 % spotreby plynu v Európe, pričom polovica exportu ruského plynu na európske trhy sa prepravuje cez Ukrajinu. Vlani sa dodávky ruského plynu na trhy Európskej únie a Turecka zvýšili na historické maximum 162 mld. kubických metrov. Ruský vývoz na tieto trhy v prvom štvrťroku tohto roka stúpol o 2,4 %, keďže európski zákazníci nakupovali plyn s predpokladom, že dodávky zo strany Gazpromu by sa mohli narušiť.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame