Ukrajinu úplne od tranzitu zrejme neodstavia, je to pridrahé

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Plynovod Rusko plyn
Foto: ilustrančé, SITA/AP

Zdá sa, že aj pre Rusko je plán od roku 2020 kompletne obísť Ukrajinu v tranzite plynu do Európy príliš drahý. Okrem nových nákladných plynovodov by sa totiž Gazprom musel popasovať napríklad aj so zmluvou so slovenským prepravcom plynu, ktorému by musel aj tak platiť milióny.

Ruské plány obísť Ukrajinu pri dodávkach plynu do Európy nemusia byť také horúce, ako sa v posledných mesiacoch mohlo zdať. Agentúra Reuters totiž vo svojom aktuálnom článku upozorňuje, že ani pre samotné Rusko by to nemuselo byť až tak ekonomicky výhodné a preto sa dá aj podľa analytikov predpokladať, že preprava plynu do Európy cez Ukrajinu bude v nejakých objemoch pokračovať.

Slovenský kontrakt

Dôležitým faktorom v celom procese môžu byť pritom aj kontrakty ruského Gazpromu so slovenským a bulharským prepravcom zemného plynu. Podľa údajov agentúry Reuters by totiž odstavenie Ukrajiny od tranzitu plynu po roku 2020 stálo na poplatkoch pre slovenský Eustream a bulharského operátora aj v prípade, že by žiaden ruský plyn neprepravili, zhruba 1 miliardu dolárov. Zmluva s Eustreamom, založená na princípe „dodaj alebo plať“ platí do roku 2028, bulharská dokonca do roku 2030. Trasa cez Slovensko je pritom v súčasnosti kľúčovou pre niektorých veľkých zákazníkov Gazpromu, ako sú Taliansko či Nemecko. „Toto je najväčší problém – nikto nevie, čo s tým slovenským kontraktom urobiť,“ cituje Reuters zdroj z prostredia Gazpromu. Podľa prepočtov agentúry pritom väčšina príjmov Eustreamu, ktoré vlani dosiahli 630 miliónov eur, pochádza práve od Gazpromu. Okrem toho ďalších zhruba 90 miliónov eur Gazprom platí bulharskej štátnej prepravnej firme Bulgartransgaz. Spolu tranzitné poplatky cez tieto dve krajiny predstavujú zhruba štvrtinu vlaňajšieho čistého príjmu koncernu Gazprom.

Hrajú to na Turecko

Rusko chce obísť Ukrajinu pri dodávkach plynu do Európy kvôli nezhodám ohľadom cien plynu, ktoré už viedli k prerušeniu dodávok plynu do Európskej únie. Avšak náklady takéhoto kroku môžu byť podľa niektorých analytikov príliš vysoké, píše Reuters. Okrem spomínaných poplatkov pre Slovensko a Bulharsko by Rusko muselo vynaložiť miliardy na vybudovanie a rozšírenie alternatívnych trás. Zámer Gazpromu obísť Ukrajinu sa pritom sústredil na projekt vybudovania nového plynovodu do Turecka. Avšak Rusko podľa agentúry Reuters stále nemá na projekte Turkish Stream pevný súhlas Ankary a takisto musí v tomto smere čeliť opozícii od Európskej únie. Gazprom, ktorý generuje zhruba 8 % ruského hrubého domáceho produktu, pritom vypočítal náklady na Turkish Stream v objeme 3,3 miliardy eur. Plynovod by mal pozostávať zo štyroch rúr pri každej s ročnou kapacitou 15,75 miliárd metrov kubických.

Rozšíria Nord Stream?

Ďalšou iniciatívou je rozšírenie plynovodu Nord Stream, vedúci cez Baltické more do Nemecka, ktorého náklady sa odhadujú na ďalších 9,9 miliardy eur. „Je zrejmé, že z ekonomického hľadiska sa tieto projekty nejavia príliš rozumné. Tiež sa na to však možno pozerať ako na náklady na zníženie tranzitného rizika,“ povedal pre Reuters analytik Raiffeisen bank Andrej Poliščuk.

Stále lacná Ukrajina

Doprava plynu do Európy cez Ukrajinu je však stále pre Gazprom ekonomicky najvýhodnejšia. Podľa Michaila Korčemkina z konzultačnej firmy East European Gas Analysis totiž ruský koncern zaplatí za dopravu tisíc kubíkov plynu cez Nord Stream 43 dolárov, kým cez Ukrajinu iba 33 dolárov. „Myslíme si, že naša tranzitná trasa je najpriamejšia a najlacnejšie,“ dodala hovorkyňa ukrajinského Naftogazu Aljona Osmolovská.

Úplné odstavenie Ukrajiny zrejme nepríde

Niektorí analytici navyše pochybujú, že Gazprom môže úspešne obísť Ukrajinu v dodávkach plynu už od roku 2020. Ešte stále totiž nezačal s prácami na stavbe plynovodu Turkish Stream a taktiež zrušil kontrakt s talianskou spoločnosťou Saipem na vybudovanie prepojenia s Tureckom. Podľa agentúry Reuters pritom šéf Gazrpomu Alexej Miller minulý mesiac povedal, že spoločnosť je pripravená na rokovania ohľadom pokračovania dodávok plynu cez Ukrajinu. Minulý rok pritom cez Ukrajinu putovalo do Európy 60 miliárd metrov kubických ruského plynu, čo je 40 % celkového exportu Gazpromu. „O úplnom obídení Ukrajiny v stanovených termínoch môžeme pochybovať. Myslíme si, že o 5 až 10 rokov sa vzťahy s Ukrajinou stabilizujú a nejaký tranzit tu zostane,“ dodal analytik Sberbank CIB Valery Nesterov.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Firmy a inštitúcie EustreamGazprom