K ukrajinským jadrovým plánom sa vyjadria aj Slováci

3. mája 2017 14:46
SITA

Ukrajina plánuje predĺžiť životnosť dvoch jadrových elektrární, Slováci dostanú príležitosť vyjadriť sa v pripomienkovom konaní.

Elektráreň atómová jadrová
Ilustračné foto pixabay.com

Slováci sa môžu zapojiť do pripomienkovania plánovaného predĺženia životnosti dvoch ukrajinských jadrových elektrární. Ukrajina vyhovela tlaku okolitých krajín a umožnila verejnosti vyjadriť sa k projektom. Dnes na to upozornila Dana Mareková z neziskovej organizácie Človek v ohrození.

Ukrajina pred dvoma rokmi oznámila, že sa chystá predĺžiť životnosť najväčšej európskej jadrovej elektrárne Záporožie a Juhoukrajinskej jadrovej elektrárne. Mimovládne organizácie odvtedy systematicky upozorňovali na možné riziká a hroziace nebezpečenstvo, ktoré môže spôsobiť starnúce jadrové zariadenie. „Prvý list sme nášmu ministerstvu doručili v marci 2015 a odvtedy dostáva Ukrajina z viacerých strán echo, že prevádzka jadrových reaktorov za hranicu ich projektovej životnosti si vyžaduje notifikáciu potenciálne dotknutým krajinám,“ uviedla Mareková.

Ukrajina napokon ustúpila tlaku okolitých krajín a dala projekty posúdiť z hľadiska vplyvu na životné prostredie. K projektom sa plánuje vyjadriť aj nezisková organizácia Človek v ohrození, ktorá na správu upozornila. „Pracujeme na pripomienkach, ktoré budú principálne. Ukrajina totiž nezaslala všetku potrebnú dokumentáciu a nie je ani zrejmé, akým spôsobom bude celý proces cezhraničného posudzovania zohľadnený v samotnom rozhodovaní o pokračovaní prevádzky. Budeme žiadať, aby boli požiadavky medzinárodného práva naplnené reálne a nielen formálne,“ uviedla Mareková.

Verejnosť má na zaslanie svojich pripomienok tri týždne, lehota začala plynúť symbolicky od 26. apríla, keď si pripomíname výročie havárie ukrajinskej jadrovej elektrárne Černobyľ.

V Európe v súčasnosti funguje viac než 150 jadrových reaktorov. Na Ukrajine sa nachádza celkom 15, no väčšine z nich uplynie životnosť v nasledujúcich troch rokoch. Reaktory postavené v 80. rokoch minulého storočia boli konštruované tak, aby vydržali približne 30 až 40 rokov, no európske štáty ich plánujú využívať i naďalej. Záporožská elektráreň, ktorá je s výkonom 6000 mW najväčšou v Európe, je v prevádzke už 32 rokov, Juhoukrajinská elektráreň bola spustená ešte o dva roky skôr.

Odporúčané články

Súvisiace témy:


Čo si o tom myslíte?