Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Plyn
Ilustračné foto. SITA/AP
4. júla 2014 14:13 PlynAktuality od SITASITA

Ukrajinský parlament schválil krízový zákon o energetike

Zákon o „núdzovom stave“ na energetickom trhu umožní vláde regulovať obchod s plynom bez ohľadu na existujúce zmluvné záväzky plynárenských firiem

Ukrajinský parlament v piatok schválil návrh zákona, ktorý umožní vláde prevziať kontrolu nad energetickým trhom. Poslanci zároveň v prvom čítaní uvoľnili pravidlá pre vstup západných investorov do spoločností pôsobiacich v oblasti distribúcie a skladovania zemného plynu. Zákon o „núdzovom stave“ na energetickom trhu umožní vláde regulovať obchod s plynom bez ohľadu na existujúce zmluvné záväzky plynárenských firiem. Legislatíva je podľa vlády reakciou na obmedzenie dodávok plynu z Ruska.

„Vyhlásili nám plynovú vojnu. Krajina sa nachádza na pokraji (energetického kolapsu),“ povedal v parlamente ukrajinský premiér Arsenij Jaceňuk. Rusko obmedzilo Ukrajine dodávky plynu 16. júna po tom, čo sa Moskva a Kyjev nedohodli na urovnaní cenového sporu. Spoluprácu s firmami z EÚ a USA označil Jaceňuk za kľúčovú pre modernizáciu siete plynovodov, ktorá pochádza ešte z čias bývalého Sovietskeho zväzu. O nových zákonoch by mal parlament v Kyjeve hlasovať v druhom čítaní koncom júla alebo v auguste.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame