Ukrajinský parlament schválil krízový zákon o energetike

4. júla 2014 14:13
Autor: SITA

Zákon o „núdzovom stave“ na energetickom trhu umožní vláde regulovať obchod s plynom bez ohľadu na existujúce zmluvné záväzky plynárenských firiem

Plyn
Ilustračné foto. SITA/AP

Ukrajinský parlament v piatok schválil návrh zákona, ktorý umožní vláde prevziať kontrolu nad energetickým trhom. Poslanci zároveň v prvom čítaní uvoľnili pravidlá pre vstup západných investorov do spoločností pôsobiacich v oblasti distribúcie a skladovania zemného plynu. Zákon o „núdzovom stave“ na energetickom trhu umožní vláde regulovať obchod s plynom bez ohľadu na existujúce zmluvné záväzky plynárenských firiem. Legislatíva je podľa vlády reakciou na obmedzenie dodávok plynu z Ruska.

„Vyhlásili nám plynovú vojnu. Krajina sa nachádza na pokraji (energetického kolapsu),“ povedal v parlamente ukrajinský premiér Arsenij Jaceňuk. Rusko obmedzilo Ukrajine dodávky plynu 16. júna po tom, čo sa Moskva a Kyjev nedohodli na urovnaní cenového sporu. Spoluprácu s firmami z EÚ a USA označil Jaceňuk za kľúčovú pre modernizáciu siete plynovodov, ktorá pochádza ešte z čias bývalého Sovietskeho zväzu. O nových zákonoch by mal parlament v Kyjeve hlasovať v druhom čítaní koncom júla alebo v auguste.Čo si o tom myslíte?