Ukrajinský Naftogaz vlani so ziskom

9. júna 2017 15:36
SITA

Štátna ropná a plynárenská firma sa stala zisková prvýkrát za päť rokov a prvýkrát za desaťročie nepotrebovala podporu zo štátneho rozpočtu.

Plyn
Ilustračné foto. SITA/AP

Ukrajinská štátna ropná a plynárenská spoločnosť Naftogaz za minulý rok vykázala čistý konsolidovaný zisk v sume 22,5 mld. hrivien (UAH). Spoločnosť o tom informovala vo vyhlásení, ktoré v piatok poskytla agentúre SITA. „Naftogaz sa stal ziskový prvýkrát za päť rokov a prvýkrát za desaťročie nepotreboval podporu zo štátneho rozpočtu,“ uviedol generálny riaditeľ firmy Andrij Kobolev. Dodal, že ropná a plynárenská skupina je najväčším daňovým poplatníkom na Ukrajine. Do štátneho rozpočtu odviedla 74 mld. UAH, čo predstavuje 10 percent jeho príjmov. Pritom ešte v roku 2014 pre Naftogaz išlo takmer 25 percent rozpočtových výdavkov.

Najviac sa na tvorbe vlaňajšieho zisku firmy podieľal segment prepravy a distribúcie plynu. Táto divízia dosiahla zisk vyše 26 mld. UAH. Ziskovým segmentom bola aj ťažba plynu (15,3 mld. UAH), rafinovanie ropy (1,7 mld. UAH) a preprava ropy (1,6 mld. UAH). V strate skončila divízia produkcie ropy a kondenzátov (- 6,8 mld. UAH), obchodovanie s plynom (- 3,5 mld. UAH) a skladovanie plynu (-1,6 mld. UAH).

Odporúčané článkyČo si o tom myslíte?