Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Plyn
Ilustračné foto. SITA/AP
9. júna 2017 15:36 PlynAktuality od vEnergetike.skSITA

Ukrajinský Naftogaz vlani so ziskom

Štátna ropná a plynárenská firma sa stala zisková prvýkrát za päť rokov a prvýkrát za desaťročie nepotrebovala podporu zo štátneho rozpočtu.

Ukrajinská štátna ropná a plynárenská spoločnosť Naftogaz za minulý rok vykázala čistý konsolidovaný zisk v sume 22,5 mld. hrivien (UAH). Spoločnosť o tom informovala vo vyhlásení, ktoré v piatok poskytla agentúre SITA. „Naftogaz sa stal ziskový prvýkrát za päť rokov a prvýkrát za desaťročie nepotreboval podporu zo štátneho rozpočtu,“ uviedol generálny riaditeľ firmy Andrij Kobolev. Dodal, že ropná a plynárenská skupina je najväčším daňovým poplatníkom na Ukrajine. Do štátneho rozpočtu odviedla 74 mld. UAH, čo predstavuje 10 percent jeho príjmov. Pritom ešte v roku 2014 pre Naftogaz išlo takmer 25 percent rozpočtových výdavkov.

Najviac sa na tvorbe vlaňajšieho zisku firmy podieľal segment prepravy a distribúcie plynu. Táto divízia dosiahla zisk vyše 26 mld. UAH. Ziskovým segmentom bola aj ťažba plynu (15,3 mld. UAH), rafinovanie ropy (1,7 mld. UAH) a preprava ropy (1,6 mld. UAH). V strate skončila divízia produkcie ropy a kondenzátov (- 6,8 mld. UAH), obchodovanie s plynom (- 3,5 mld. UAH) a skladovanie plynu (-1,6 mld. UAH).

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame