Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Plyn domácnosti
Ilustračné foto. SITA
25. februára 2014 15:59 PlynAktuality od SITASITA

Ukrajinský Naftogaz obmedzil import plynu od firmy Gazprom

Spoločnosť však neuviedla dôvod tohto kroku.

Ukrajinská spoločnosť Naftogaz obmedzila import plynu od ruskej spoločnosti Gazprom na pondelkových 28 mil. metrov kubických plynu na deň z úrovne 147 mil. metrov kubických na deň. Spoločnosť však neuviedla dôvod tohto kroku. Vzhľadom na nepokoje na Ukrajine sa objavujú obavy, že Rusko by mohlo prostredníctvom tranzitu plynu a cien plynu ovplyvňovať svojho suseda. Pre agentúru Reuters to v utorok uviedli dva zdroje.

Ruský premiér Dmitrij Medvedev v pondelok vyhlásil, že ceny plynu, ktoré Rusko znížilo v rámci pomoci Ukrajine v decembri, by sa mohli vrátiť na vyššiu úroveň. Ukrajina spotrebuje ročne 55 mld. kubických metrov plynu a viac ako polovicu krajina importuje z Ruska. Spoločnosť Gazprom situáciu nekomentovala s tým, že import do Európy sa nezmenil.

V decembri Rusko znížilo ceny plynu pre Ukrajinu na 268,50 USD za 1 000 metrov kubických z úrovne približne 400 USD za 1 000 metrov kubických. Pôvodnú sumu platila Ukrajina od roku 2009.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame