Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Plyn
Ilustračné foto. SITA/AP
30. marca 2015 10:40 PlynAktuality od vEnergetike.skSITA

Ukrajinský Naftogaz chce predĺžiť kontrakt s Gazpromom

Ukrajinská štátna energetická firma navrhuje predĺžiť končiacu zmluvu o dodávkach zemného plynu z Ruska do 1. apríla 2016.

Ukrajinská štátna energetická firma Naftogaz má záujem predĺžiť súčasný kontrakt na dodávky zemného plynu z Ruska do 1. apríla 2016. Zámer vyjadrila v liste ruskému plynárenskému monopolu Gazprom, ktorý prejavil ochotu o návrhu diskutovať, informovala spoločnosť v pondelok. „Naftogaz víta návrh Európskej komisie predĺžiť takzvaný ‚zimný balík‘ do konca ďalšieho jesenno-zimného obdobia,“ uviedla spoločnosť vo vyhlásení. „Naftogaz poslal Gazpromu list, v ktorom naznačil možnosť rozšírenia ‚zimného balíka'“, informovala ďalej ukrajinská štátna firma.

Platnosť existujúceho kontraktu na dodávky zemného plynu z Ruska končí 31. marca. Rokovania o podmienkach dodávok v ďalšom období v piatok 20. marca nepriniesli konkrétny výsledok a zúčastnené strany sa dohodli, že rozhovory sprostredkované Európskou komisiou by mali pokračovať budúci mesiac. Ukrajinský minister energetiky Volodymyr Demčišin v nadväznosti na bruselské rokovania vyhlásil, že Kyjev s účinnosťou od 1. apríla plánuje zastaviť nákupy ruského zemného plynu. Ako uviedol, závislosť krajiny na ruskom plyne vďaka zvýšeným dovozom z Európskej únie výrazne klesla, čo znamená, že Gazprom bude prinútený znížiť cenu, ktorú účtuje za dodávky komodity Kyjevu.

Ruský premiér Dmitrij Medvedev tento mesiac naznačil, že Moskva by mohla Ukrajine poskytnúť zľavu z ceny plynu v sume 100 USD na tisíc kubických metrov. Zľava v predmetnej čiastke je súčasťou končiacej dohody o dodávkach plynu počas zimného obdobia, ktorú uzavreli obe krajiny vlani. Moskva vtedy dočasne zrušila svoju požiadavku, že Ukrajina musí odoberať plyn na základe dohody, podľa ktorej má platiť za objednané množstvo plynu bez ohľadu na to, či ho odoberie.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame