Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Plynovod plyn
Ilustračné foto SITA/AP
4. júna 2014 13:18 PlynAktuality od vEnergetike.skSITA

Ukrajinský Naftogaz by sa mal rozdeliť na tri firmy

Návrh vlády počíta s tým, že Naftogaz bude iba obchodovať s plynom a na prepravu a skladovanie sa vytvoria dve samostatné firmy.

Ukrajinská vláda navrhla rozdelenie zadlženej štátnej plynárenskej spoločnosti Naftogaz na tri samostatné podniky, a to s cieľom dostať sa do súladu s pravidlami Európskej únie v oblasti regulácie súťaže v energetickom sektore. „Naftogaz bude podnikať výlučne v obchode s plynom,“ povedal v stredu na pravidelnom zasadaní vlády premiér Arsenij Jaceňuk. „Vytvorí sa ukrajinská spoločnosť na prepravu plynu a firma, ktorá bude plyn skladovať,“ uviedol premiér.

O reforme Naftogazu sa uvažuje niekoľko rokov a mohlo by ísť o jedno z riešení pretrvávajúcich sporov medzi Kyjevom a Moskvou o ukrajinské dlhy za plyn, ktoré v minulosti spôsobili narušenie dodávok do Európy. Podniknutie krokov smerujúcich k ziskovosti Naftogazu by mohlo zväčšiť schopnosť firmy uhrádzať účty včas. Moskva tvrdí, že firma dlhuje ruskej spoločnosti Gazprom viac ako 5 mld. USD.

Ukrajinská vláda, ktorá je pri moci od februárového zvrhnutia proruského prezidenta Viktora Janukovyča a snaží sa o priblíženie k Európskej únii, už ceny plynu pre spotrebiteľov zvýšila o 50 %. Reforma Naftogazu a redukcia jeho dlhov je podmienkou núdzovej pomoci Ukrajine zo strany Medzinárodného menového fondu.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame