Ukrajinský Naftogaz by sa mal rozdeliť na tri firmy

4. júna 2014 13:18

Návrh vlády počíta s tým, že Naftogaz bude iba obchodovať s plynom a na prepravu a skladovanie sa vytvoria dve samostatné firmy.

Plynovod plyn
Ilustračné foto SITA/AP

Ukrajinská vláda navrhla rozdelenie zadlženej štátnej plynárenskej spoločnosti Naftogaz na tri samostatné podniky, a to s cieľom dostať sa do súladu s pravidlami Európskej únie v oblasti regulácie súťaže v energetickom sektore. „Naftogaz bude podnikať výlučne v obchode s plynom,“ povedal v stredu na pravidelnom zasadaní vlády premiér Arsenij Jaceňuk. „Vytvorí sa ukrajinská spoločnosť na prepravu plynu a firma, ktorá bude plyn skladovať,“ uviedol premiér.

O reforme Naftogazu sa uvažuje niekoľko rokov a mohlo by ísť o jedno z riešení pretrvávajúcich sporov medzi Kyjevom a Moskvou o ukrajinské dlhy za plyn, ktoré v minulosti spôsobili narušenie dodávok do Európy. Podniknutie krokov smerujúcich k ziskovosti Naftogazu by mohlo zväčšiť schopnosť firmy uhrádzať účty včas. Moskva tvrdí, že firma dlhuje ruskej spoločnosti Gazprom viac ako 5 mld. USD.

Ukrajinská vláda, ktorá je pri moci od februárového zvrhnutia proruského prezidenta Viktora Janukovyča a snaží sa o priblíženie k Európskej únii, už ceny plynu pre spotrebiteľov zvýšila o 50 %. Reforma Naftogazu a redukcia jeho dlhov je podmienkou núdzovej pomoci Ukrajine zo strany Medzinárodného menového fondu.Čo si o tom myslíte?