Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Ropa ťažba
Ilustračné foto SITA/AP
12. augusta 2014 16:24 Energetika všeobecneAktuality od vEnergetikeSITA

Ukrajinskí poslanci podporili sankcie voči Rusku

Ak poslanci schvália sankcie aj v druhom čítaní, môžeme sa dočkať zastavenia dodávok ropy či plynu. Druhé čítanie zákona o sankciách je naplánované ešte na utorok.

Ukrajinský parlament v prvom čítaní podporil návrh zákona o sankciách voči ruským firmám a jednotlivcom. Utorkové rokovanie ukrajinských poslancov zvyšuje obavy v Európe o dodávky energie z Ruska. Ukrajinský premiér Arsenij Jaceňuk minulý týždeň povedal, že sankcie by sa mohli zaviesť voči 172 občanom Ruska a iných krajín a voči 65 ruským firmám vrátane spoločnosti Gazprom, ktorá má monopol na export ruského plynu. Druhé čítanie návrhu zákona o sankciách je naplánované ešte na utorok.

Nechcú zastaviť dodávky

Medzi sankciami by malo byť zastavenie transportu ruských produktov cez územie Ukrajiny smerom ďalej na západ. Mohlo by sa to teda týkať aj zastavenia dodávok ruského plynu a ruskej ropy. Kompetentné ukrajinské spoločnosti však toto odmietajú.

Ukrajinská plynárenská štátna spoločnosť Naftogaz, ktorá sa zaoberá distribúciou plynu, v pondelok sľúbila, že bude pokračovať v nepretržitej preprave ruského plynu exportovaného do Európy cez ukrajinské územie aj napriek sankciám. „Naftogaz potvrdzuje svoju pripravenosť pokračovať v nerušenom tranzite zemného plynu európskym zákazníkom,“ uviedol šéf firmy Andrij Kobolev vo vyhlásení.

Ukrajinský prepravca ropy, spoločnosť Ukrtransnafta, taktiež neplánuje zastaviť dodávky komodity smerom na západ. A to ani v prípade, že ukrajinský parlament sankcie schváli. „V súčasnosti prenikli informácie, podľa ktorých Ukrajina pripravuje zákon zakazujúci cez jej územie prepravu energonosičov z Ruskej federácie. Na základe môjho rozhovoru s predsedom predstavenstva spoločnosti Ukrtransnafta Oleksandrom Lazorkom som, ako riaditeľ zastúpenia spoločnosti Ukrtransnafta pre strednú Európu ním splnomocnený jednoznačne túto správu dementovať a potvrdiť, že sa nepripravuje nijaký zákon, ktorý by mal prepravu ruskej ropy cez územie Ukrajiny ďalej na západ obmedzovať,“ povedal pre agentúru SITA v sobotu Mikuláš Rakovský.

Budú nejaké obmedzenia?

Naftogaz však v pondelok taktiež uviedol, že sankcie by mohli niektorým firmám obmedziť možnosť prepravovať plyn cez ukrajinské územie alebo im to vôbec nedovoliť. Podnik však nespomenul konkrétne Gazprom. „Hlavná idea je taká, že tranzit by mohol pokračovať bez problémov, ak sa bude plyn kupovať na našich východných hraniciach, povedzme, európskymi firmami,“ povedala hovorkyňa Naftogazu pre Reuters.

Nastali by problémy

„Predstava Naftogazu, že európske plynárenské firmy by mohli kupovať ruský plyn na rusko-ukrajinských hraniciach, si vyžaduje opätovné dohodnutie kontraktov o tranzite, povedal eurokomisár pre energetiku Günther Oettinger. „Nemôže sa to urobiť v najbližšom období, je to záležitosť, o ktorej sa bude musieť diskutovať na trojstrannej schôdzke Európskej komisie, Ruskej federácie a Ukrajiny,“ uviedol Oettinger. Dodal, že Európska komisia plánuje takéto stretnutie začiatkom jesene.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Zavrieť

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies