Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Plyn domácnosti
Ilustračné foto SITA
27. novembra 2014 11:36 PlynAktuality od vEnergetikeSITA

Ukrajinské domácnosti si zrejme za plyn výrazne priplatia

Slovenské domácnosti sa ceny plynu na budúci rok dozvedia už tento piatok. Po vyjadreniach politikov sa všeobecne očakáva pokles cien plynu.

Ukrajinské domácnosti zrejme čaká ďalšie radikálne zdražovanie plynu. Takýto postup totiž podporujú všetky miestne strany rokujúce o koaličnej zmluve. Cena zemného plynu pre domácnosti na varenie a kúrenie na Ukrajine síce stúpla v máji o 50 %, pokles hodnoty ukrajinskej hrivny však znamenal napokon ich reálny pokles v dolárovom vyjadrení na „smiešne nízku úroveň“. Pre agentúru Bloomberg to povedal šéf medzinárodného biznisu ukrajinskej plynárenskej firmy Naftogaz Jurij Vitrenko.

Šesťkrát viac ako na obranu

„Ukrajina minie šesťkrát viac na dotovanie cien plynu ako na obranu. To je naozaj šialené. Sme krajina vo vojne,“ vyhlásil Vitrenko. Dotovaná cena plynu je podľa neho do domácnostní dodávaná za menej ako desatinu trhovej ceny. Ako pokračoval, plánované zvýšenie ceny je podporované aj politickým blokom prezidenta Petra Porošenka a štyrmi ďalšími proeurópskymi politickými stranami, ktoré podpísali koaličnú dohodu po októbrových voľbách.

Trojnásobné zdraženie?

Tretina ukrajinských domácností pritom platí mesačne za neobmedzené využívanie plynu 30 hrivien, čo sú v prepočte zhruba dva doláre. Šéf ukrajinského Naftogazu Andrij Kobolev ešte v septembri uviedol, že by chcel túto sumu minimálne strojnásobiť. Výrazný nárast cien plynu by mohol pomôcť krajine znížiť spotrebu zemného plynu o viac ako 30 % a zvýšiť celkovú energetickú efektívnosť, tvrdí pre Bloomberg Vitrenko. Otváraním trhu s plynom a následné úpravy cien by mohli tiež podporiť miestnych producentov zvýšiť výrobu o viac ako 50 % počas nasledujúcich troch rokov. To by Ukrajinu oslobodilo od závislosti na dovoze plynu z Ruska, ktorý v súčasnosti pokrýva asi polovicu jej spotreby.

Viac z vlastných zdrojov

„Spomínaný 50-percentný nárast by mohol byť len z existujúcich projektov. To nehovorím o bridlici alebo ďalších zaujímavých alternatívach, iba o starej konvenčnej produkcii plynu,“ tvrdí Vitrenko. Predpokladá pritom, že Naftogaz, ktorý produkuje zhruba 15 mld. kubických metrov plynu ročne, potrebuje investície až 5 mld. eur na modernizáciu svojej infraštruktúry. Ukrajina pritom musí zreformovať svoj energetický sektor v rámci programu Medzinárodného menového fondu v hodnote 17 mld. amerických dolárov, ktorý má pomôcť krajine vyhnúť sa bankrotu.

Slovenské ceny plynu už v piatok

Aj slovenské domácnosti by sa čoskoro mali dozvedieť koľko zaplatia v budúcom roku za plyn. Úrad pre reguláciu sieťových odvetví SR (ÚRSO) na tento piatok naplánoval tlačovú besedu, na ktorej by mal budúcoročné ceny plynu pre domácnosti oznámiť. Po vyjadreniach vládnucich politikov sa všeobecne očakáva, že ceny plynu v priemere klesnú. Premiér Robert Fico niekoľkokrát svojim občanom sľúbil, že v rokoch 2015 a 2016 pôjde v súhrne o dvojciferný pokles cien plynu pre domácnosti. O koľko by to však malo presne byť nikdy nekonkretizoval.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Zavrieť

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies