Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Eustream
Eustream Podpis memoranda.
10. apríla 2017 16:22 PlynAktuality od vEnergetike.skvEnergetike.sk/SITA

Ukrajine ideme znova pomáhať s plynom

Slovenský prepravca zemného plynu, spoločnosť Eustream, pomôže Ukrajine. Spoločnosti  Eustream, Snam, Naftogaz a Ukrtransgaz podpísali memorandum o porozumení zamerané na možnosti spolupráce týkajúcej sa ukrajinskej prepravnej siete. Na základe memoranda majú firmy pripraviť posudok prevádzky a rozvoja ukrajinskej prepravnej siete zemného plynu. „Cieľom je dosiahnuť, aby bol tento prepravný systém účinnejší, rozvinutejší a konkurencieschopnejší,“ informovali spoločnosti v spoločnom vyhlásení.

Ukrajina má realizovať plán takzvaného unbundlingu, čiže oddelenia prevádzkovateľa prepravnej siete zemného plynu od spoločnosti Naftogaz. „Ukrajina vyjadrila záujem o spoluprácu so skúsenými západnými prevádzkovateľmi prepravnej siete pri prevádzke národného prepravného systému v súlade s ukrajinským zákonom o trhu so zemným plynom,“ dodali firmy. Podľa nich nové kroky na Ukrajine pomôžu zvýšiť likviditu trhu so zemným plynom a bezpečnosť dodávok zemného plynu tak v Európskej únii, ako aj na Ukrajine.

O spoločnosti Snam

Spoločnosť Snam prevádzkuje a rozvíja najväčšiu a najdostupnejšiu prepravnú sieť v Európe (s celkovou dĺžkou viac ako 40 tisíc km), najväčšiu európsku skladovaciu infraštruktúru (19 mld. m3) a jeden z prvých LNG terminálov vybudovaných v Európe. Investície spoločnosti Snam naprieč Európou sú zamerané na podporu integrácie sietí v rámci energetickej únie a podporu zemného plynu ako kľúčového piliera udržateľného energetického mixu. V záujme posilnenia svojho odborného vplyvu a kľúčových kompetencií spoločnosť prednedávnom spustila projekt Snam Global Solutions s cieľom dodávať štúdie, konzultácie a aktivity projektového manažmentu pre trh.

O spoločnosti Eustream

Spoločnosť Eustream vlastní a prevádzkuje jednu z najväčších prepravných sietí zemného plynu v Európskej únii. Základným poslaním spoločnosti Eustream je preprava zemného plynu na Slovensko a cez územie Slovenskej republiky na európske trhy. Eustream je dlhodobým partnerom ukrajinskej prepravnej siete zemného plynu, ktorá je priamo prepojená v oboch smeroch so slovenskou sieťou.

O spoločnosti Ukrtransgaz

Spoločnosť Ukrtransgaz je prevádzkovateľom jedného z najrobustnejších plynárenských prepravných a skladovacích systémov na svete. Vstupná kapacita plynárenskej siete presahuje 302 mld. m3/rok, výstupná kapacita v európskom smere je viac ako 151 mld. m3/rok a skladovacia kapacita dosahuje 31 mld. m3. Ukrajinská sieť je prepojená so systémami susedného Ruska, Bieloruska, Poľska, Slovenska, Maďarska, Rumunska a Moldavska. Prostredníctvom týchto krajín je integrovaná do širšej európskej siete, ktorá predstavuje najkratší a najefektívnejší tranzitný koridor a základný pilier bezpečnosti dodávok zemného plynu v regióne.

O spoločnosti Naftogaz

Spoločnosť Naftogaz Ukrajiny je národným vertikálne integrovaným podnikom zaoberajúcim sa celým cyklom ropného a plynárenského priemyslu vrátane prieskumu, produkcie, prepravy, skladovania a dodávok zemného plynu a LPG pre zákazníkov. V roku 2016 dosiahla spoločnosť podiel na domácej produkcii zemného plynu vo výške 79 % celkovej ukrajinskej produkcie (15,9 mld.m3 z 20,1 mld.m3), zabezpečila 74 % importu (8,2 mld.m3 z 11,1 mld.m3) a prepravila do Európy 82 mld.m3 zemného plynu. Spoločnosť Naftogaz je jediným akcionárom spoločnosti Ukrtransgaz. Poslaním Ukrtransgazu je byť hnacím motorom modernizácie a profesionality ukrajinského energetického sektora, integrovaného s európskym trhom, a garantovať bezpečnosť dodávok a konkurencieschopné ceny energií pri maximalizovaní hodnoty domácich zdrojov.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame