Ukrajinci výrazne zvyšujú dovoz plynu zo Slovenska

21. júla 2015 11:53

Hovorca Ukrtransgazu konštatoval, že firma plánuje v priebehu utorka zo Slovenska doviezť 24 mil. kubických metrov plynu, pričom v pondelok doviezla 17 mil. kubických metrov.

Plyn plynovod
Podľa námestníka ukrajinského ministerstva energetiky a uhoľného priemyslu Andreja Bondarenka zorganizovať reverzný tok plynu z Európy na Ukrajinu je bez zaujatia stanoviska ruskej firmy Gazprom zložité. SITA

Ukrajina zvýšila import zemného plynu zo Slovenska o 41 %. Informovala o tom ukrajinská spoločnosť Ukrtransgaz, ktorá má monopol na prepravu plynu. Hovorca firmy konštatoval, že Ukrtransgaz plánuje v priebehu utorka zo Slovenska doviezť 24 mil. kubických metrov plynu, pričom v pondelok doviezol 17 mil. kubických metrov. Kyjev zvýšil tento dovoz tri týždne po tom, ako zastavil import z Ruska pre spor o cenu.

Zvyšujú zásoby

Hovorca Ukrtransgazu v utorok povedal, že Ukrajina, ktorá mala k 21. júlu v zásobníkoch 12,6 mld. kubických metrov plynu, bude zásoby denne zvyšovať o 40 mil. kubických metrov. Doteraz svoje rezervy zvyšovala tempom 30 až 32 mil. kubických metrov denne. Ukrajinský minister energetiky Volodymyr Demčyšyn uviedol, že ak by Kyjev zvyšoval zásoby iba o 30 mil. kubických metrov denne, znamenalo by to, že by do začiatku zimnej sezóny nesplnil plán, ktorý ráta s tým, že rezervy budú dovtedy v objeme 18 až 19 mld. kubických metrov plynu. Na splnenie tohto plánu by chýbali 3 mld. kubických metrov.

Odporúčané článkyČo si o tom myslíte?