Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Ukrajinci vraj majú voči Rusom dlh za plyn 29,5 miliárd

Plyn plynovod
Ilustračné foto SITA/AP

Spor o plyne medzi Ruskom a Ukrajinou rieši arbitrážny súd.

Ukrajina dlhuje Rusku za plyn takmer 29,5 mld. USD. Spoločnosť Gazprom to uviedla vo štvrtok. Ukrajinská spoločnosť Naftogaz a ruská spoločnosť Gazprom však majú spor, ktorý riešia na arbitrážnom súde v Štokholme. Naftogaz žiada od Gazpromu viac ako 16 mld. USD. Kyjev namieta proti cenám ruského plynu a taktiež proti dlhu v hodnote miliárd dolárov. Ukrajina sa tak obrátila na arbitrážny súd, ktorý definitívne rozhodne.

„Celkový dlh Ukrajiny je doteraz 29,477 mld. USD,“ povedal šéf Gazpromu Alexej Miller. Podľa jeho slov z celkovej výšky dlhu tvorí suma za dodávky z rokov 2013 a 2014 spolu 2,6 mld. USD, 200 mil. USD je dlh za dodávky plynu na juhovýchod Ukrajiny a zvyšok tvorí pokuta vyplývajúca z klauzuly, ktorá stanovuje minimálny objem plynu, za ktorý musí klient zaplatiť bez ohľadu na reálne odobraté množstvo. Naftogaz tvrdí, že táto klauzula je v rozpore s desaťročným kontraktom podpísaným v roku 2009.

Gazprom sa s Ukrajinou dohodol na podmienkach dodávok ruského plynu v druhom kvartáli. V tejto dohode klauzula o minimálnej platbe nie je.

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Dátum 29. mája 2015 9:17

Odporúčame

Zavrieť

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...