Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Gazprom
Sídlo spoločnosti Gazprom gazprom.com
24. apríla 2014 11:29 PlynAktuality od vEnergetike.skSITA

Ukrajinci vraj dlhujú Gazpromu ďalších 11 miliárd dolárov

Dodatočný dlh údajne vznikol porušením zmluvného ustanovenia, ktoré prikazuje zákazníkom platiť za dohodnuté dodávky plynu aj v prípade, ak ich v skutočnosti neodoberú.

Ruský plynárenský gigant Gazprom si od ukrajinskej firmy Naftogaz nárokuje ďalších 11,4 miliárd amerických dolárov. Dodatočný dlh údajne vznikol porušením zmluvného ustanovenia, ktoré prikazuje zákazníkom platiť za dohodnuté dodávky plynu aj v prípade, ak ich v skutočnosti neodoberú. Informovala o tom vo štvrtok agentúra Reuters, pričom sa odvolávala na zdroj z Gazpromu. Gazprom už skôr uviedol, že Kyjev mu za dodaný plyn dlhuje 2,2 miliárd dolárov. Gazprom a Naftogaz odmietli medializované informácie komentovať.

Rusko začiatkom tohto mesiaca zvýšilo Ukrajine cenu plynu o 80 % na 485 dolárov za tisíc kubických metrov. Ukrajina vyššie ceny odmietla a oznámila, že prestáva pumpovať ruský zemný plyn do svojich podzemných zásobníkov. To by mohlo ohroziť stabilitu dodávok pre Európu.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame