Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Ukrajinci sú zatiaľ s dodávkami plynu spokojní

Plyn plynovod
Ilustračné foto John Kasawa/freedigitalphotos.net

Za 1 mld. kubických metrov plynu z Ruska odobratých v decembri Ukrajina zaplatila 378 mil. USD.

Dodávky zemného plynu z Ruska pre Ukrajinu od ich obnovenia tento mesiac pokračujú stabilným tempom. Informoval o tom ukrajinský monopolný prepravca plynu, spoločnosť Ukrtransgaz. „Dodávky sú stabilné. Ukrajina 20. decembra získala 23,4 mil. kubických metrov ruského plynu,“ uviedol hovorca spoločnosti Maxim Beljavský. Objem plynu v domácich podzemných zásobníkoch od začiatku aktuálnej vykurovacej sezóny podľa údajov spoločnosti k 20. decembru klesol o 27,2 % na 12,19 mld. kubických metrov.

Ukrtransgaz ďalej informoval, že za 1 mld. kubických metrov plynu z Ruska odobratých v decembri Ukrajina zaplatila 378 mil. USD.

Dodávky Rusko zastavilo v lete po tom, čo sa Kyjev a Moskva nedohodli na cene plynu a uhradení dlhov Ukrajiny za odobratý plyn. Obnovenie dodávok k 9. decembru umožnila októbrová dočasná dohoda na novej cene za surovinu počas zimných mesiacov. Tú Moskva, Kyjev a EÚ stanovili na 378 USD za tisíc kubických metrov do konca roka a v prvom kvartáli budúceho roka na 365 USD. Dohoda podľa Kyjeva umožňuje Ukrajine medzi októbrom a marcom nakúpiť z Ruska až 5 mld. kubických metrov plynu.

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Zavrieť

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...