Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Eustream plyn plynovod
Vonkajšie potrubia kompresorovej stanice Eustream slúžiace na prepravu plynu. SITA
24. júna 2015 6:15 PlynAktuality od vEnergetike.skSITA

Ukrajinci sa sťažujú na Slovákov. Pre plyn.

Nemožnosť reverzného toku plynu na trase Užhorod – Veľké Kapušany je podľa ukrajinskej vlády v rozpore s legislatívou Európskej únie.

Ukrajina sa obrátila na Európsku úniu v súvislosti s dohodou medzi slovenským prepravcom plynu, spoločnosťou Eustream, a ruskou firmou Gazprom, ktorá podľa Kyjeva porušuje legislatívu EÚ tým, že umožňuje Gazpromu nepovoliť reverzný tok plynu na Ukrajinu kľúčovým plynovodom. Vyplýva to z dokumentu, ktorý má k dispozícii agentúra Reuters.

Chcú reverz cez hlavnú trasu

Ukrajina, ktorá sa snaží o energetickú nezávislosť od Ruska, opakovane žiadala Slovensko, aby umožnilo reverzný tok jedným zo štyroch hlavných potrubných trás na úseku Užhorod – Veľké Kapušany na ukrajinsko-slovenských hraniciach, ale Eustream to odmietol s odvolaním sa na dohodu s exportnou divíziou Gazpromu. Podľa ukrajinského premiéra Arsenija Jaceňuka táto dohoda priamo porušuje legislatívu EÚ. Predstaviteľov Eustreamu a slovenského ministerstva hospodárstva sa agentúre Reuters nepodarilo hneď osloviť. Európska komisia sa k tejto téme tiež hneď nevyjadrovala.

Užhorod-Vojany im nestačí

V septembri minulého roka Slovensko zmodernizovalo iný plynovod na prepravu plynu na Ukrajinu reverzným tokom. Ide o potrubnú trasu z elektrárne Vojany pri ukrajinských hraniciach do západoukrajinského mesta Užhorod, ktorá má kapacitu 14,5 mld. kubických metrov plynu ročne. „Úplný reverzný tok zo Slovenska by Ukrajine umožnil ukončiť jej závislosť od Gazpromu. To by zmiernilo napätie a zredukovalo by to riziko narušenia dodávok plynu pre Ukrajinu a Európsku úniu,“ uviedol Jaceňuk v liste.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Zavrieť

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies