Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Plyn plynovod
Ilustračné foto John Kasawa/freedigitalphotos.net
27. júla 2015 17:35 PlynAktuality od vEnergetike.skSITA

Ukrajinci plánujú doviezť viac plynu zo západu

Júlový ukrajinský dovoz plynu z Európy je na úrovni 24 mil. kubických metrov denne, v auguste chce Kyjev z Európy importovať 40 mil. kubických metrov denne.

Ukrajina plánuje v auguste zvýšiť dovoz zemného plynu z Európy s úmyslom zväčšiť tvorbu zásob pre nasledujúcu zimu. Povedal to v pondelok ukrajinský minister energetiky Volodymyr Demčyšyn. Minister na brífingu uviedol, že Kyjev chce z Európy dovážať zhruba 40 mil. kubických metrov denne. Júlový ukrajinský dovoz plynu z Európy je na úrovni 24 mil. kubických metrov denne. Ukrajina prerušila import ruského zemného plynu tento mesiac pre spor o jeho cenu. Stala sa tak závislá iba na svojej vlastnej ťažbe a dovoze z Európy

V súčasnosti Kyjev zväčšuje zásoby plynu tempom 35 až 40 mil. kubických metrov denne, ale plánuje zvyšovať ich v auguste tempom 52 až 53 mil. kubických metrov denne. Podľa predstaviteľov energetického sektora však musí ukrajinská firma Ukrtransgaz, ktorá má monopol na prepravu plynu, denne jeho zásoby zvyšovať o približne 60 mil. kubických metrov. Je to podľa nich potrebné na to, aby zaručila, že má dostatok plynu na uspokojenie dopytu počas zimy. Zároveň to Kyjev potrebuje na zabezpečenie plynulého exportu ruského plynu na európske trhy cez ukrajinské územie. Približne polovica ruského exportu plynu do Európy prechádza cez Ukrajinu.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Zavrieť

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies