Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Plyn plynovod eustream
Ilustračné foto eustream, a.s.
7. novembra 2018 15:07 PlynAktuality od vEnergetike.skvEnergetike.sk/SITA

Ukrajinci neodoberajú zo Slovenska toľko plynu, koľko by mohli

Kým počas augusta, septembra a októbra odoberali Ukrajinci zo Slovenska od 23 do 24 miliónov metrov kubických plyn denne, prvé novembrové dni klesla preprava plynu vojanským plynovodom na zhruba 19 miliónov metrov kubických.

Ukrajinci pred blížiacou sa zimou zatiaľ nevyužívajú plynovod Vojany – Užhorod naplno. Kým počas augusta, septembra a októbra odoberali zo Slovenska od 23 do 24 miliónov metrov kubických plynu denne, prvé novembrové dni klesla preprava plynu vojanským plynovodom na zhruba 19 miliónov metrov kubických. Ide tak o zhruba polovičné využitie slovensko-ukrajinského plynovodu, keďže jeho kapacita sa pohybuje na úrovni 44 miliónov kubíkov plynu denne.

Ako vyplýva z informácií zverejnených slovenským prepravcom plynu, spoločnosťou Eustream, preprava plynu zo Slovenska na Ukrajinu bola v prvom polroku tohto roka nižšia ako v prvom polroku minulého roka. Vojanský plynovod bol totiž počas prvých šiestich mesiacov minulého roka viackrát využitý na maximum, keď sa prepravilo zo Slovenska na Ukrajinu 41 miliónov metrov kubických plynu denne. V prvom polroku tohto roka odoberali Ukrajinci najviac plynu počas mája, keď sa denný odber pohyboval na úrovni zhruba 31 miliónov kubíkov. Stále platí, že doterajší rekord zaznamenal slovenský prepravca plynu v sobotu 29. októbra 2016. Vtedy sa reverzným tokom v Budinciach prepravilo vyše 44 miliónov kubíkov plynu.

Najviac plynu ide cez ropovod Bratstvo

Najviac zemného plynu prepravil Eustream hlavným plynovodom Bratstvo, ktorý vedie z Ruska cez Ukrajinu na Slovensko a potom ďalej do západnej Európy. V auguste neklesla preprava plynu týmto plynovodom pod 110 miliónov kubíkov, najviac sa prepravilo 173 miliónov metrov kubických. Počas septembra sa preprava plynu plynovodom Bratstvo pohybovala od 99 do 199 miliónov kubíkov a počas októbrových dní od 100 do 158 miliónov. V prvých dňoch novembra sa na Slovensko denne doviezlo týmto plynovodom od 118 do 135 miliónov metrov kubických plynu.

Slovensko-rakúskym plynovodom sa v septembri na Slovensko doviezlo zhruba 5 miliónov kubíkov plynu a v októbri od 2 do 7 miliónov metrov kubických. Počas prvých novembrových dní sa z Rakúska na Slovensko prepravilo od 2 do 6 miliónov kubíkov plynu denne. Viac plynu sa cez Baumgarten prepraví zo Slovenska do Rakúska. V septembri sa prepravilo od 85 do 158 miliónov kubíkov a v októbri od 87 do 124 miliónov metrov kubických. V novembri sa zo Slovenska do Rakúska zatiaľ denne prepravilo od 102 do 115 miliónov kubíkov plynu.

Do Českej republiky išlo denne viac ako 10 miliónov kubíkov

Do Českej republiky išlo zo Slovenska počas septembra od 11 do 14 miliónov metrov kubických plynu denne. V októbri sme dodali nášmu západnému susedovi denne od 11 do 20 miliónov kubíkov plynu. V novembri sa denná prepravná kapacita plynu v smere zo Slovenska do Česka pohybovala na úrovni od 15 do 17 miliónov metrov kubických. Naopak, z Česka sa cez Lanžhot doviezlo na naše územie počas septembrových dní od 9 do 51 miliónov kubíkov plynu denne a počas októbrových dní od 9 do 31 miliónov metrov kubických. Počas prvých novembrových dní z Česka na Slovensko prišlo od 19 do 29 miliónov metrov kubických plynu denne.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame