Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Atómová elektráreň
Ilustračné foto FreeDigitalPhotos.net
3. decembra 2014 13:41 ElektrinaAktuality od vEnergetikeSITA

Ukrajinci majú problémy v atómovej elektrárni v Záporoží

Podľa ministra energetiky Volodymyra Demčyšyna však nepredstavuje žiadne nebezpečenstvo pre verejnosť a zariadenie obnoví normálnu prevádzku 5. decembra.

Ukrajinský premiér Arsenij Jaceňuk v stredu oznámil, že jadrovú elektráreň v meste Záporožie na juhovýchode krajiny postihla nehoda, podľa ministra energetiky Volodymyra Demčyšyna však nepredstavuje žiadne nebezpečenstvo pre verejnosť a zariadenie obnoví normálnu prevádzku 5. decembra. Tlačová agentúra Interfax-Ukraina uviedla, že problém nastal v treťom bloku elektrárne, ktorého reaktor má výkon 1000 megawattov. Demčyšyn na tlačovom brífingu ubezpečil, že udalosť sa netýka samotného reaktora, výpadok však vyostril energetickú krízu na Ukrajine v dôsledku separatistického konfliktu. Jaceňuk predtým vyzval ministra, aby zverejnil podrobnosti o nehode a oznámil kroky s cieľom obnoviť normálne zásobovanie elektrinou v celej krajine.

O situáciu sa zaujímal ÚJD

O situáciu v Záporožskej jadrovej elektrárni, ktorá je s inštalovaným výkon dosahuje 6 000 tisíc megawattov najväčšia v Európe, sa zaujímal aj Úrad jadrového dozoru SR (ÚJD). „Ukrajinský dozor udalosť predbežne ohodnotil stupňom INES 0, čiže udalosť bez vplyvu na jadrovú bezpečnosť,“ uviedol pre portál vEnergetike.sk hovorkyňa ÚJD Zuzana Hosťovecká. Podľa informácií dostupných na stránke ukrajinského jadrového dozoru boli dnešné hodnoty radiácie na území jadrového zariadenia na úrovni 10 microR/hod (100 nSv/hod), čo je úroveň prírodného žiarenia. „Podľa dnešného vyhlásenia ukrajinského ministra energetiky Volodymyra Demčyšyna a informácií získaných od ukrajinského jadrového dozoru došlo dňa 28. novembra vo večerných hodinách ku chybe v elektrických obvodoch v hale turbín (sekundárna – nejadrová časť) a následne k odpojeniu bloku od elektrickej siete. V dôsledku toho prestal blok dodávať do siete elektrinu,“ konštatovala Hosťovecká.

MAAE situáciu nekomentovala

Medzinárodná agentúra pre atómovú energiu (MAAE) so sídlom vo Viedni, ktorá musí byť informovaná o všetkých jadrových nehodách s možným cezhraničným vplyvom, zatiaľ správy z Ukrajiny nekomentovala.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Zavrieť

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies