Ukrajinci majú obavy z projektu Nord Stream 2

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Plyn plynovod
Foto: ilustračné, SITA/AP.

Ak sa plynovod Nord Stream prepravujúci plyn z Ruska do Európy cez Baltské more rozšíri o trasu Nord Stream-2, Ukrajina bude ako tranzitná krajina pre ruský plyn mŕtva, povedal šéf ukrajinského Naftogazu.

Podľa šéfa ukrajinskej štátnej energetickej spoločnosti Naftogaz Andrija Koboleva navrhovaný nový plynovod na prepravu ruského plynu do Európy bude znamenať koniec ukrajinského tranzitu plynu. V septembri ruská firma Gazprom vytvorila konzorcium so spoločnosťami E.ON, BASF/Wintershall, OMV , ENGIE a Royal Dutch Shell s cieľom vybudovať plynovod Nord Stream-2, ktorý by umožnil Rusku do roku 2019 úplne obísť Ukrajinu. „Ak bude Nord Stream-2 fungovať, Ukrajina bude ako tranzitná krajina pre ruský plyn mŕtva,“ povedal šéf Naftogazu v rozhovore pre piatkové vydanie nemeckého denníka Handelsblatt.

Ruská firma Gazprom dodáva plyn do Nemecka cez Baltské more prostredníctvom plynovodu Nord Stream a trasa Nord Stream-2 by kapacitu plynovodu zdvojnásobila na 110 mld. kubických metrov ročne. Spoločnosť Naftogaz uviedla, že vlani kvôli plynovodu Nord Stream prišla o možnosť prepraviť prinajmenšom 34 mld. kubických metrov plynu. Ukrajina, ktorá má pri preprave plynu do Európy tranzitnú kapacitu 151 mld. kubických metrov ročne, v minulom roku na európsky trhy prepravila 62 mld. kubických metrov ruského plynu.

Pre dodávky ruského plynu do Európy v súčasnosti existujú štyri trasy: Ukrajina, Nord Stream, Jamal-Európa a Blue Stream. Vlani Rusko prostredníctvom plynovodu Nord Stream dodalo 34 mld. kubických metrov plynu, 37 mld. kubických metrov cez Jamal-Európa a 14 mld. cez Blue Stream. Šéf Naftogazu pre Handelsblatt ďalej povedal, že jeho firma nedávno podpísala kontrakt na nákup plynu od nemeckej energetickej spoločnosti, ktorej meno neuviedol, ale konštatoval, že ide o lacnejšiu možnosť, ako je nákup plynu od Gazpromu.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia