Ukrajinci evidujú na ruskej strane výpadok tlaku v plynovode

28. februára 2017 12:33
SITA

Ruský plynárenský monopol Gazprom systematickým porušovaním zmluvných záväzkov ohrozuje stabilitu dodávok ďalej do Európy, tvrdí ukrajinská štátna firma.

Plyn plynovod
Ilustračné foto gazprom.com

Ukrajinská štátna energetická spoločnosť Naftogaz eviduje na ruskej strane plynovodu systematické výpadky tlaku. Naftogaz o tom informoval v utorok. Tlak v ruskej meracej stanici Sudža, ktorá je hlavným vstupným bodom do ukrajinského systému tranzitu plynu z Ruska, v utorok o 8:00 klesol na niekoľkoročné minimum 49,7 atmosféry (atm), kým podľa platnej zmluvy má byť na úrovni 60 atm, tvrdí Naftogaz.

Podľa tlačovej správy ruská plynárenská spoločnosť Gazprom tiež neustále prekračuje maximálne limity pre denné výkyvy dodávok plynu. Tie sú pre tranzitný uzol v Užhorode zmluvne stanovené na úrovni 4,5 %, počas niektorých dní vo februári však mali byť fluktuácie viac ako dvojnásobne vyššie.

Naftogaz tiež upozorňuje, že v aktuálnom mesiaci čelil situáciám, kedy kvalita ruského plynu pre ukrajinský tranzitný systém nespĺňala zmluvné podmienky. Systematickým porušovaním svojich záväzkov tak Gazprom ohrozuje stabilitu dodávok ďalej do Európy, tvrdí ukrajinská firma. Napriek týmto prekážkam však ukrajinská strana podľa svojho vyhlásenia zabezpečuje dodávky plynu odberateľom v EÚ v plnom objeme a včas.

Odporúčané článkyČo si o tom myslíte?