Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Elektrické vedenie elektrina
Ilustračné foto SITA
8. decembra 2014 12:12 ElektrinaAktuality od vEnergetike.skSITA

Ukrajinci dovezú z Ruska elektrinu

Krajine chýba viac ako 10 % potrebnej elektriny, keďže konflikt na východe narušil dodávky uhlia.

Ukrajinská vláda povolila štátnej energetickej spoločnosti Ukrinterenergo doviezť elektrinu z Ruska s cieľom pokryť terajší nedostatok elektrickej energie. Uviedlo to v pondelok ukrajinské ministerstvo energetiky. Šéf rezortu energetiky Volodymyr Demčišin minulý týždeň uviedol, že Ukrajine chýba viac ako 10 % potrebnej elektriny, keďže konflikt na východe krajiny narušil dodávky uhlia.

Väčšina ukrajinských uhoľných baní sa nachádza na území, ktoré kontrolujú proruskí povstalci. Námestník ukrajinského ministra energetiky dvom firmám povolil nákup 1 500 megawattov elektriny z Ruska, ale neskôr ho z jeho funkcie odvolali, čo spochybnilo plán dovozu. Ukrajina a Rusko majú prepojené systémy distribúcie elektriny a neexistujú technické prekážky pre dovoz. Analytici však hovoria, že dovoz elektriny je drahší ako dovoz uhlia. Ukrajinský rezort energetiky počas víkendu oznámil, že Rusko povolilo, aby sa cez hranice prepravila časť uhlia, ktoré nedávno Kyjev kúpil.

Ukrajina dokáže vyrábať 55 tis. megawattov elektrickej energie, ale produkuje iba približne 26 tis. megawattov. Vyplýva to z údajov rezortu energetiky. Krajina je tradične exportérom elektriny, pričom na zhruba 40 % jej výroby používa ako palivo uhlie.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Zavrieť

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies