Ukrajinci chcú predať svoju plynárenskú spoločnosť

23. februára 2015 12:38

Ukrajinská štátna plynárenská spoločnosť Naftogaz umožní zahraničným investorom, aby vytvorili maloobchodné pobočky, ktorých budú úplnými vlastníkmi. Zahraniční investori zároveň môžu získať až 49-percentný podiel v skupine Naftogaz.

Ilustračné foto
Ilustračné foto FreeDigitalPhotos.net

Ukrajinská štátna plynárenská spoločnosť Naftogaz umožní zahraničným investorom, aby vytvorili maloobchodné pobočky, ktorých budú úplnými vlastníkmi. Zahraniční investori zároveň môžu získať až 49-percentný podiel v skupine Naftogaz. Povedal to pre pondelkové vydanie nemeckého denníka Handelsblatt generálny riaditeľ Naftogazu Andrij Koboljev. Dodal, že záujemcovia sa už objavujú, ale ešte nemôže uviesť, o koho ide.

Šéf Naftogazu ďalej uviedol, že do konca tohto roka bude Ukrajina spĺňať požiadavky tretieho energetického balíčka Európskej únie. Tento balíček vyžaduje, aby energetické spoločnosti podnikateľsky oddelili ťažbu, prepravu a maloobchodné aktivity. Cieľom je podporenie konkurencie a zníženie cien pre spotrebiteľov. „Takým spôsobom rozdelíme Naftogaz transparentným spôsobom,“ dodal Koboljev.

Naftogaz ťaží aj nakupuje plyn a snaží sa ukončiť svoju závislosť od Ruska prostredníctvom lepšieho spojenia s Európskou úniou. Spor o ruské dodávky plynu a o ich cenu patril k hlavným problémom v širšom konflikte medzi Kyjevom a Moskvou.Čo si o tom myslíte?