Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Plynovod Vojany plyn Užhorod
Potrubie plynovodu Vojany - Užhorod SITA
20. apríla 2015 13:13 PlynAktuality od vEnergetike.skSITA

Ukrajinci chcú odoberať zo Slovenska menej plynu

Ukrajine sa vďaka klesajúcim cenám oplatí odoberať plyn priamo z Ruska. Dovozy cez Slovensko by sa oproti januáru mali znížiť o zhruba 30 %.

Ukrajina zníži dovoz zemného plynu z Európskej únie, výraznejšie by mal klesnúť aj odber plynu cez Slovensko. Dôvodom je pokles ceny ropy a odstránenie vývozných taríf, čo prispelo k zníženiu ceny dovozov z Ruska. Informovala o tom agentúra Bloomberg s odvolaním sa na predstaviteľov štátnej ukrajinskej firmy Naftogaz.

O tretinu menej

Dovozy cez Slovensko by mali oproti januárovým úrovniam klesnúť o zhruba 30 % a toky plynu z Poľska a Maďarska by sa mali zastaviť, tvrdí riaditeľ Naftogazu pre zahraničie Jurij Vitrenko. Ukrajina pritom doteraz zo Slovenska využívala maximum prepravnej kapacity, kým boli ceny dovozov plynu z Ruska vyššie.

Pokles cien plynu

Až 46-percentný pokles cien ropy od júna sa totiž podľa Bloombergu začína premietať aj do dlhodobých plynových kontraktov v Európe, ktoré sú zvyčajne naviazané na vývoj cien ropy so šesť až deväťmesačným odstupom. Nižšej cene pre Ukrajinu navyše podľa Vitrenka pomohlo aj rozšírenie zimného balíka a odstránenie vývozných daní.

Veľký záujem

Slovensko-ukrajinský reverz bol do plnej prevádzky spustený 2. septembra minulého roka, po ukončení testovacích dodávok. Kapacita reverzného plynovodu, ktorý spája slovenské Vojany s ukrajinským Užhorodom, sa už viackrát zvýšila. Po tom, ako sa koncom minulého roka zvýšila kapacita plynovodu z pôvodných 10 miliárd metrov kubických na 11,5 miliardy metrov kubických, najnovšie sa dá prepraviť zo Slovenska na Ukrajinu až 14,6 miliardy metrov kubických plynu ročne. Denná kapacita plynovodu sa tak zvýši zo súčasných 31,5 milióna metrov kubických na úroveň 40 miliónov metrov kubických. Záujem zo strany dodávateľských spoločnosti o kapacitu plynovodu bol veľký. Do roku 2019 si u slovenského prepravcu plynu, spoločnosti Eustream, rezervovali dodávatelia prepravné kapacity v maximálnom možnom objeme.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Fuelcng SPP

Testovacie jazdy ukázali výhodnosť paliva LNG

10. decembra 2018 Plyn, Aktuality

SPP uskutočnil emisné testy a testovacie jazdy nákladných ťahačov na LNG. Zrealizované testovacie jazdy ukázali podľa manažéra projektu fuelCNG Petra Mozoláka ekonomickú výhodnosť použitia skvapalneného zemného plynu v nákladnej doprave.

Odporúčame

Zavrieť

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies