Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Plynovod plyn
Ilustračné foto SITA/AP
24. novembra 2015 11:45 PlynAktuality od vEnergetike.skSITA

Ukrajinci budú bez plynu z východu. Rusko zastaví dodávky.

Navyše pre prerušenie dodávok prúdu na Krym zvažuje Rusko zastavenie dodávok uhlia ukrajinským elektrárňam.

Moskva v utorok alebo v stredu zastaví Ukrajine dodávky plynu, keďže Kyjev za viac plynu nezaplatil preddavok. Navyše pre prerušenie dodávok prúdu na Krym môžeme zastaviť dodávky uhlia na Ukrajinu, oznámil v utorok v rádiu Vesti FM ruský minister pre energetiku Alexander Novak. „Dnes alebo zajtra pre nezaplatený preddavok zastavíme dodávky plynu,“ uviedol Novak. Zároveň dodal, že Ukrajina v každom prípade spotrebuje veľmi málo ruského plynu.

Núdzové generátory na Kryme

Ruskom anektovaný Krym sa naďalej spolieha na núdzové generátory po tom, čo neznámi sabotéri cez víkend odpálili dva stĺpy diaľkového vedenia zásobujúce polostrov elektrinou. Pro-ukrajinskí aktivisti doteraz zabránili oprave poškodených stĺpov a elektrického vedenia. Novak sa posťažoval, že ukrajinské úrady nerobia všetko preto, aby umožnili opravárom obnoviť dodávky prúdu na Krym. Vraj to robia „pre nejaký druh politickej motivácie“ a nazval ich nečinnosť zločinom.

Stop uhliu?

Na otázku, ako by sa mohlo Rusko odplatiť, Novak uviedol, že „existujú rôzne politické a ekonomické možnosti“. „Rusko dodáva uhlie ukrajinskému energetickému sektoru. Mohli by sme a v tejto situácii sa možno musíme rozhodnúť prerušiť dodávky uhlia našimi obchodnými organizáciami, ktoré dodávajú uhlie ukrajinským elektrárňam,“ avizuje.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame