Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Plynovod Vojany plyn Užhorod
Potrubie plynovodu Vojany - Užhorod SITA
10. júla 2015 12:50 PlynAktuality od vEnergetike.skSITA

Ukrajina zvyšuje odber plynu zo Slovenska

Pre bezpečnosť dodávok plynu z Ruska do Európy a zabezpečenie vykrytia dopytu počas zimy musí Ukrajina denne uskladniť približne 60 mil. metrov kubických plynu.

Ukrajina zvýši odber plynu zo Slovenska o približne 21 %, aby mohla naplniť svoje podzemné zásobníky. Uviedol to v piatok hovorca ukrajinskej firmy Ukrtransgaz, ktorá má monopol na tranzit plynu. Denný objem dodávok plynu zo Slovenska na Ukrajinu tento mesiac predstavoval 13,6 mil. metrov kubických, v piatok však spoločnosť doviezla zo Slovenska 16,5 mil. metrov kubických plynu. Ako ďalej uviedol hovorca spoločnosti, Ukrajina od 1. do 9. júla celkovo denne dovážala 27 mil. metrov kubických plynu a do zásobníkov uskladnila 12,2 mld. metrov kubických zemného plynu.

Ukrajinská štátna plynárenská spoločnosť Naftogaz s účinnosťou od 1. júla prestala nakupovať plyn od ruského koncernu Gazprom. Rozhodnutiu predchádzali neúspešné rokovania o kontrakte na dodávky zemného plynu z Ruska v treťom štvrťroku. Ukrajina sa následne zaviazala, že naplní svoje zásobníky plynu do takej miery, aby bol v systéme dostatočný tlak na transport ruského plynu do Európy počas zimného obdobia. Približne 40 % ruského plynu smerujúceho do EÚ prechádza územím Ukrajiny. Predstavitelia ukrajinského sektora energetiky pre agentúru Reuters uviedli, že Ukrtransgaz musí uskladniť denne zhruba 60 mil. metrov kubických plynu, aby sa zabezpečilo vykrytie dopytu počas zimy a bezpečnosť dodávok plynu z Ruska do Európy.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame