Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Plyn zásobník Gajary báden
Pohľad na zariadenia centrálneho areálu zásobníka plynu Gajary-báden. Zásobník plynu sa nachádza v hĺbke približne 1800 metrov. sita.sk
16. júna 2017 15:20 PlynAktuality od vEnergetike.skSITA

Ukrajina zmenila pravidlá pre obchodníkov so skladovaním plynu

Podľa ukrajinského prepravcu plynu Ukrtransgaz, ide o krok v integrácii krajiny do európskeho trhu s plynom.

Ukrajinská štátna spoločnosť Ukrtransgaz, ktorá je prepravcom plynu, získala začiatkom júna povolenie na prevádzkovanie colných skladov plynu s využitím desiatich podzemných zásobníkov. Obchodníkom s plynom tak môže ponúknuť skladovanie na vyše tisíc dní bez colného vybavenia. Firma o tom informovala v piatok vo vyhlásení, ktoré poskytla agentúre SITA. „Otvorenie skladu s plynom na Ukrajine je dôležitým krokom v našej dlhodobej stratégii s cieľom integrovať sa do európskeho trhu s plynom a vytvoriť východoeurópske plynárenské centrum,“ povedal Myroslav Chymko, úradujúci šéf firmy Ukrtransgaz.

Doteraz bolo možné plyn prichádzajúci na Ukrajinu colne vybaviť iba v režime tranzitu. V tomto prípade ukrajinský colný zákon poskytuje lehotu 31 dní. Odteraz je možné colné vybavenie plynu prichádzajúceho zo zahraničia na uskladnenie v rámci režimu colného skladu. Obchodníci s plynom tak môžu skladovať plyn na ukrajinskom území bez platenia dane a cla až do 1 095 dní, ak plyn potom odíde z Ukrajiny.

Ukrtransgaz prevádzkuje najväčšie podzemné zásobníky na skladovanie plynu v Európe s celkovou kapacitou 31 mld. kubických metrov. V posledných rokoch sa ukrajinské skladovanie kapacity využívali na necelých 50 percent. Firma plánuje ponúknuť skladovacie služby susedným stredoeurópskym krajinám, napríklad Poľsku, Maďarsku, Rumunsku, Slovensku a Moldavsku.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame