Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Plyn plynovod
Ilustračné foto SITA/AP
31. decembra 2014 15:53 PlynAktuality od vEnergetike.skSITA

Ukrajina zaplatila Rusku za januárové dodávky plynu

Ruský plynárenský monopol Gazprom potvrdil, že od Ukrajiny prijal za januárové dodávky platbu 150 mil. amerických dolárov.

Ukrajinská energetická firma Naftogaz zaplatila Rusku za januárové dodávky zemného plynu 150 mil. amerických dolárov. Potvrdil to v stredu ruský plynárenský koncern Gazprom. Minulý týždeň Gazprom informoval, že od Ukrajiny dostal splátku dlhu za plyn v objeme 1,65 mld. dolárov, ktorú mal Kyjev uhradiť do konca roka 2014.

Rusko v lete zastavilo Ukrajine dodávky plynu po tom, čo sa Kyjev a Moskva nedohodli na cene suroviny a uhradení dlhov Ukrajiny za odobratý plyn. Obnovenie dodávok k 9. decembru umožnila októbrová dočasná dohoda na novej cene za surovinu počas zimných mesiacov. Tú Moskva, Kyjev a EÚ stanovili na 378 dolárov za tisíc kubických metrov do konca roka a v prvom kvartáli budúceho roka na 365 dolárov. Dohoda podľa Kyjeva umožňuje Ukrajine medzi októbrom a marcom nakúpiť z Ruska až 5 mld. kubických metrov plynu.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame