Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Ukrajina zaplatila Rusku časť dlhu za plyn

Plyn plynovod
Ilustračné foto SITA/AP

Gazprom tvrdí, že bez toho, aby Kyjev začal splácať svoje záväzky, sa dlh Ukrajiny za plyn k 7. júnu vyšplhá na 5,2 miliardy dolárov.

Ukrajina zaplatila Rusku časť svojho dlhu za plyn v hodnote 786 miliónov dolárov (577,4 milióna eur). V piatok o tom informoval ukrajinský premiér Arsenij Jaceňuk, podľa ktorého Kyjev zaplatil plynárenskej spoločnosti Gazprom za február a marec, pričom vychádzal z vtedajšej sumy 268 dolárov za tisíc kubických metrov plynu. Gazprom potvrdil, že peniaze boli odoslané, na účet však prídu až najskôr v pondelok.

Ukrajina časť dlhu zaplatila po stretnutí zástupcov Ruska a Ukrajiny s komisárom EÚ pre energetiku Güntherom Oettingerom v Berlíne. Rokovania by mali pokračovať na budúci týždeň, pričom ich hlavnou témou bude určenie zostávajúcich splátok a cena ďalších dodávok. Gazprom tvrdí, že bez toho, aby Kyjev začal splácať svoje záväzky, sa dlh Ukrajiny za plyn k 7. júnu vyšplhá na 5,2 miliardy dolárov. Ukrajina naopak žiada od Gazpromu zhruba jednu miliardu za plyn, ktorý Moskva získala pričlenením polostrova Krym. Moskva hrozí, že budúci mesiac stopne Ukrajine dodávky, ak za ne Kyjev nezaplatí. Rusko zvýšilo od marca cenu plynu pre Ukrajinu na 485 dolárov za tisíc kubických metrov, čo je najvyššia cena v Európe.

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Dátum 31. mája 2014 7:54

Odporúčame

Zavrieť

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...