Ukrajina začala splácať Rusom dlh za plyn

5. novembra 2014 9:18

Ukrajinský Naftogaz zaplatil Gazpromu prvú splátku vo výške 1,45 miliárd amerických dolárov.

Peniaze
Ilustračné foto David Castillo Dominici/freedigitalphoto

Ukrajinská štátna energetická firma Naftogaz v utorok informovala, že zaplatila ruskej spoločnosti Gazprom prvú splátku z dlžnej sumy za dodávky plynu. Splátka je v hodnote 1,45 mld. USD. Rusko, Ukrajina a EÚ minulý týždeň dosiahli dohodu, ktorá by mala znamenať obnovenie dodávok ruského plynu na Ukrajinu počas zimných mesiacov. Rusko zastavilo dodávky plynu pre Ukrajinu v júni. Z dohody vyplýva, že Ukrajina zaplatí Rusku 3,1 mld. USD za plyn v dvoch splátkach do konca tohto roka. Celkovo dlh Ukrajiny za plyn dosahuje 4,6 mld. USD.

V piatok šéf spoločnosti Gazprom Alexei Miller vyhlásil, že dodávky plynu obnoví v momente, keď Ukrajina zaplatí prvú splátku dlhu a zároveň dopredu uhradí sumu 760 mil. USD za novembrové dodávky plynu. Naftogaz v utorkovom stanovisku o platbe za novembrové dodávky plynu nehovoril. Naftogaz upozornil, že dosiahnutá dohoda je dočasná. Ukrajina bude plynový spor riešiť na arbitrážnom súde v Štokholme.

Spoločnosť Gazprom v stredu uviedla, že prijala platbu vo výške 1,45 mld. USD od firmy Naftogaz. Je to prvý krok k obnoveniu dodávok ruského plynu na Ukrajinu. Podľa očakávaní by Rusko mohlo obnoviť dodávky plynu na Ukrajinu do konca týždňa. Rusko pokrývalo v minulosti polovicu dopytu Ukrajiny po plyne. Okrem toho okolo 50 % dodávok ruského plynu pre EÚ prechádza práve územím Ukrajiny.Čo si o tom myslíte?