Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Peniaze
Ilustračné foto David Castillo Dominici/freedigitalphoto
5. novembra 2014 9:18 PlynAktuality od vEnergetike.skSITA

Ukrajina začala splácať Rusom dlh za plyn

Ukrajinský Naftogaz zaplatil Gazpromu prvú splátku vo výške 1,45 miliárd amerických dolárov.

Ukrajinská štátna energetická firma Naftogaz v utorok informovala, že zaplatila ruskej spoločnosti Gazprom prvú splátku z dlžnej sumy za dodávky plynu. Splátka je v hodnote 1,45 mld. USD. Rusko, Ukrajina a EÚ minulý týždeň dosiahli dohodu, ktorá by mala znamenať obnovenie dodávok ruského plynu na Ukrajinu počas zimných mesiacov. Rusko zastavilo dodávky plynu pre Ukrajinu v júni. Z dohody vyplýva, že Ukrajina zaplatí Rusku 3,1 mld. USD za plyn v dvoch splátkach do konca tohto roka. Celkovo dlh Ukrajiny za plyn dosahuje 4,6 mld. USD.

V piatok šéf spoločnosti Gazprom Alexei Miller vyhlásil, že dodávky plynu obnoví v momente, keď Ukrajina zaplatí prvú splátku dlhu a zároveň dopredu uhradí sumu 760 mil. USD za novembrové dodávky plynu. Naftogaz v utorkovom stanovisku o platbe za novembrové dodávky plynu nehovoril. Naftogaz upozornil, že dosiahnutá dohoda je dočasná. Ukrajina bude plynový spor riešiť na arbitrážnom súde v Štokholme.

Spoločnosť Gazprom v stredu uviedla, že prijala platbu vo výške 1,45 mld. USD od firmy Naftogaz. Je to prvý krok k obnoveniu dodávok ruského plynu na Ukrajinu. Podľa očakávaní by Rusko mohlo obnoviť dodávky plynu na Ukrajinu do konca týždňa. Rusko pokrývalo v minulosti polovicu dopytu Ukrajiny po plyne. Okrem toho okolo 50 % dodávok ruského plynu pre EÚ prechádza práve územím Ukrajiny.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Zavrieť

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies