Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Plyn plynovod Vojany Užhorod
Potrubie plynovodu Vojany - Užhorod. SITA
20. apríla 2018 14:16 PlynAktuality od vEnergetike.skSITA

Ukrajina začala plniť zásobníky. Dovoz plynu cez Slovensko rastie.

Nominácie na prepravu zemného plynu zo Slovenska na Ukrajinu 20. apríla prekročili 10 mil. metrov kubických. Ukrajinci začínajú aktívne dopĺňať svoje plynové zásobníky.

Ukrajina v posledných dňoch zvyšuje dovoz zemného plynu cez Slovensko. Podľa údajov slovenského prepravcu Eustream nominácie pre vývoz plynu na Ukrajinu 20. apríla prekročili 10 mil. metrov kubických, kým ešte 18. apríla cez reverzný tok v Budinciach pretieklo len 5,8 mil. metrov kubických zemného plynu. Na začiatku apríla pritom Ukrajinci cez Slovensko dovážali len niečo vyše 1 mil. metrov kubických plynu denne.

Podľa agentúry Interfax Ukrajina, ktorá sa odvoláva na údaje štátnej prepravnej spoločnosti Ukrtransgaz, tak celkové importy zemného plynu zo západu na Ukrajinu, teda zo Slovenska, Poľska a Maďarska, stúpli zo zhruba 5 mil. metrov kubických zo začiatku apríla na vyše 13 mil. metrov kubických denne v období od 14. do 17. apríla. Plynové zásobníky boli pritom na Ukrajine k 17. aprílu naplnené 7,659 mld. kubíkov zemného plynu.

Termíny, kedy začína Ukrajina dopĺňať svoje plynové zásobníky, sa tak aj tento rok o čosi posunuli k začiatku roka. Kým vlani začala aktívne dodávať plyn do svojich zásobníkov od mája, v roku 2016 to bolo až od konca júla.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame