Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Plyn
Ilustračné foto SITA/AP
16. mája 2013 14:55 PlynAktuality od vEnergetike.skSITA

Ukrajina začala dovážať plyn zo Slovenska

Ukrajina v apríli tohto roku doviezla z Európy 120,1 mil. metrov kubických zemného plynu.

Ukrajina začala v stredu 15. mája v testovacom móde importovať zemný plyn zo Slovenska. Informovala o tom tlačová agentúra Interfax, s odvolaním sa na slová ukrajinského ministra energetiky a uhoľného priemyslu Eduarda Stavickeho. „Spustili sme dovoz plynu. Budeme ho realizovať v testovacom móde a budeme si vymieňať informácie počas nasledujúcich siedmich až desiatich dní,“ povedal.

Začatie testovania možností cezhraničnej spolupráce s Ukrajinou potvrdil pre agentúru SITA slovenský prepravca zemného plynu, spoločnosť Eustream. „Cieľom testovania možností cezhraničnej spolupráce s ukrajinským partnerom je zistiť, či by ukrajinský operátor prepravnej siete bol v prípade potreby schopný zrealizovať štandardné TSO procedúry a zmanažovať virtuálnu prepravu plynu z komerčného hľadiska,“ povedal hovorca Eustreamu Vahram Chuguryan.

Slovensko je dôležitým koridorom pri dodávkach plynu z Európy na Ukrajinu. Ukrtransgaz podľa agentúry Interfax navrhol, aby slovenská strana využívala jeden zo štyroch existujúcich plynovodov na dodávku plynu v reverznom móde, čo umožní dodávať až do 10 mld. kubických metrov plynu za rok. Experti Ukrtransgazu pracujú spolu so zástupcami slovenskej spoločnosti Eustream na prepojovacej zmluve.

Podľa Ukrtransgazu Ukrajina v apríli tohto roku doviezla z Európy 120,1 mil. metrov kubických zemného plynu. Z Poľska putovalo do ukrajinskej prepravnej siete rekordných 102 mil. kubických metrov, čo je 4,2-násobne viac ako v marci, kedy Ukrajina z Poľska importovala 24,3 mil. metrov

Navyše, v rovnakom mesiaci Maďarsko poslalo na Ukrajinu ďalších 18,1 mil. kubických metrov zemného plynu. Dovoz z Maďarska bol spustený 1. apríla. Celkovo tak od vlaňajšieho novembra do 1. mája tohto roku dovoz zemného plynu z Poľska a Maďarska na Ukrajinu dosiahol 291 mil. metrov kubických. Import ruského zemného plynu na Ukrajinu v apríli dosiahol 800,8 mil. kubických metrov, celkovo tak krajina vo štvrtom mesiaci doviezla zhruba 921 mil. metrov kubických zemného plynu.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame