Ukrajina začala dovážať plyn zo Slovenska

16. mája 2013 14:55

Ukrajina v apríli tohto roku doviezla z Európy 120,1 mil. metrov kubických zemného plynu.

Plyn
Ilustračné foto SITA/AP

Ukrajina začala v stredu 15. mája v testovacom móde importovať zemný plyn zo Slovenska. Informovala o tom tlačová agentúra Interfax, s odvolaním sa na slová ukrajinského ministra energetiky a uhoľného priemyslu Eduarda Stavickeho. „Spustili sme dovoz plynu. Budeme ho realizovať v testovacom móde a budeme si vymieňať informácie počas nasledujúcich siedmich až desiatich dní,“ povedal.

Začatie testovania možností cezhraničnej spolupráce s Ukrajinou potvrdil pre agentúru SITA slovenský prepravca zemného plynu, spoločnosť Eustream. „Cieľom testovania možností cezhraničnej spolupráce s ukrajinským partnerom je zistiť, či by ukrajinský operátor prepravnej siete bol v prípade potreby schopný zrealizovať štandardné TSO procedúry a zmanažovať virtuálnu prepravu plynu z komerčného hľadiska,“ povedal hovorca Eustreamu Vahram Chuguryan.

Slovensko je dôležitým koridorom pri dodávkach plynu z Európy na Ukrajinu. Ukrtransgaz podľa agentúry Interfax navrhol, aby slovenská strana využívala jeden zo štyroch existujúcich plynovodov na dodávku plynu v reverznom móde, čo umožní dodávať až do 10 mld. kubických metrov plynu za rok. Experti Ukrtransgazu pracujú spolu so zástupcami slovenskej spoločnosti Eustream na prepojovacej zmluve.

Podľa Ukrtransgazu Ukrajina v apríli tohto roku doviezla z Európy 120,1 mil. metrov kubických zemného plynu. Z Poľska putovalo do ukrajinskej prepravnej siete rekordných 102 mil. kubických metrov, čo je 4,2-násobne viac ako v marci, kedy Ukrajina z Poľska importovala 24,3 mil. metrov

Navyše, v rovnakom mesiaci Maďarsko poslalo na Ukrajinu ďalších 18,1 mil. kubických metrov zemného plynu. Dovoz z Maďarska bol spustený 1. apríla. Celkovo tak od vlaňajšieho novembra do 1. mája tohto roku dovoz zemného plynu z Poľska a Maďarska na Ukrajinu dosiahol 291 mil. metrov kubických. Import ruského zemného plynu na Ukrajinu v apríli dosiahol 800,8 mil. kubických metrov, celkovo tak krajina vo štvrtom mesiaci doviezla zhruba 921 mil. metrov kubických zemného plynu.

Súvisiace témy:


Čo si o tom myslíte?