Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Vojany Užhorod plyn plynovod
Kompresorová plynová stanica plynovodu Vojany-Užhorod s reverzným tokom plynu. SITA
2. septembra 2016 13:07 PlynAktuality od vEnergetike.skSITA

Ukrajina využíva vojanský plynovod naplno

Reverzným plynovodom sa v súčasnosti zo Slovenska na Ukrajinu denne prepravuje vyše 39 miliónov metrov kubických zemného plynu.

Ukrajina v súčasnosti využíva slovensko-ukrajinský reverzný plynovod na maximum. Koncom júla sa plynovodom Vojany-Užhorod prepravilo denne zhruba 30 miliónov metrov kubických zemného plynu. V auguste to už bolo vyše 39 miliónov metrov kubických. Ako vyplýva z informácií zverejnených slovenským prepravcom zemného plynu, spoločnosťou Eustream, aj počas prvých dvoch septembrových dní sa preprava plynu zo západu na východ udržuje na augustových úrovniach.

Spoľahlivý plynovod

Preprava plynu v smere na Ukrajinu cez prepojovací bod Budince funguje od jeho spustenia v roku 2014 spoľahlivo a bez akýchkoľvek problémov. Ukrajinci však nie vždy využívali reverzný plynovod v maximálne možnej miere. Napríklad kým začiatkom tohto roka sa plynovodom zo Slovenska na Ukrajinu prepravilo takmer 40 miliónov metrov kubických plynu, v ďalších mesiacoch to bolo oveľa menej. V marci sa denne prepravilo od 10 do 13 miliónov metrov kubických plynu, v apríli od 2 do 5 miliónov a v máji už len do 2 miliónov metrov kubických. V júni klesol objem prepravy na necelých 500 tisíc metrov kubických.

Dodávka oboma smermi

Od apríla tohto roku sa dá plynovodom Vojany-Užhorod prepravovať plyn aj smerom z Ukrajiny na Slovensko. Firma Eustream prepojovací bod Budince prebudovala na obojsmerný bod s maximálnou prepravnou kapacitou z Ukrajiny na Slovensko na úrovni 17 miliónov metrov kubických plynu za deň. Doteraz však zatiaľ žiaden dodávateľ nevyužil možnosť prepraviť plyn z Ukrajiny na Slovensko.

Zrekonštruovaný plynovod Vojany – Užhorod má v súčasnosti ročnú kapacitu 14,6 miliardy metrov kubických. Denne sa tak môže plynovodom prepraviť 40 miliónov metrov kubických plynu. Slovensko-ukrajinský reverz bol v plnej miere sprevádzkovaný 2. septembra 2014, po ukončení testovacích dodávok. O prepravné kapacity plynovodu zo strany dodávateľských spoločností bol veľký záujem. Rezervovali si prepravné kapacity v maximálnom možnom objeme.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame