Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Plyn plynovod
Ilustračné foto SITA/AP
30. apríla 2014 18:01 PlynAktuality od vEnergetike.skSITA

Ukrajina vraj dlhuje za plyn 3,5 miliárd dolárov

Podľa predbežných odhadov ruského plynárenského monopolu Gazprom sa dlh Kyjeva za odobratý ruský plyn v apríli zvýšil na 3,5 miliárd z predchádzajúcich 2,2 miliárd amerických dolárov.

Dlh Ukrajiny za ruský plyn po započítaní aprílových dodávok vzrastie na 3,5 mld. USD zo súčasnej úrovne 2,2 mld. USD. Informoval o tom v stredu ruský plynárenský gigant Gazprom. Dlh ukrajinskej energetickej spoločnosti Naftogaz k 30. aprílu podľa predbežných odhadov predstavuje 3,492 mld. USD, uviedol hovorca Gazpromu Sergej Kuprijanov.

Rusi sa už nechali počuť, že im Ukrajina dlhuje aj ďalších 11,4 miliárd dolárov. Dodatočný dlh údajne vznikol porušením zmluvného ustanovenia, ktoré prikazuje zákazníkom platiť za dohodnuté dodávky plynu aj v prípade, ak ich v skutočnosti neodoberú.

Dlh Kyjeva za ruský plyn má byť predmetom trojstranných rokovaní za účasti predstaviteľov Ruska, Ukrajiny a Európskej únie. V stredu sa na tom predbežne dohodli ruský minister pre energetiku Alexander Novak a európsky komisár pre energetiku Günther Oettinger. Podľa ruského ministerstva by sa rokovania mali uskutočniť 2. mája.

Ruský premiér Vladimir Putin 17. apríla vyhlásil, že Moskva dáva Kyjevu mesiac na to, aby začal splácať svoj dlh za dodávky plynu. Rusko začiatkom tohto mesiaca zvýšilo Ukrajine cenu plynu o 80 % na 485 USD za tisíc kubických metrov. Putin varoval, že ak by Rusko obmedzilo dodávky na Ukrajinu pre neplatenie zo strany Kyjeva, mohlo by to ovplyvniť prepravu do európskych krajín. Rusko pokrýva približne 30 % spotreby plynu v Európe, pričom zhruba polovica dodávok prechádza cez Ukrajinu.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Zavrieť

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies