Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Plyn plynovod
Podľa denníka The Wall Street Journal by dohoda medzi úniou a Ukrajinou týkajúca sa technických záležitostí spätných dodávok plynu na Ukrajinu mohla byť podpísaná ešte pred novembrovým summitom lídrov Európskej únie a jej východných partnerov v litovskom Vilniuse. SITA/AP
5. februára 2017 15:40 PlynAktuality od vEnergetike.skSITA

Ukrajina vlani odoberala plyn len z Európy

Podľa údajov štátnej energetickej spoločnosti Naftogaz Ukrajina od európskych dodávateľov v roku 2016 odobrala celkovo 11,1 mld. metrov kubických plynu, objem dodávok z Ruska bol nulový.

Ukrajina v roku 2016 zabezpečila svoj dopyt po importovanom plyne výlučne dodávkami z Európy. Informovala o tom v piatok ukrajinská plynárenská spoločnosť Naftogaz. Ukrajina podľa nej od európskych dodávateľov vlani odobrala celkovo 11,1 mld. metrov kubických plynu. V porovnaní s rokom 2015 objem dovozov klesol o 32 % z úrovne 16,4 miliardy kubických metrov. Z Ruska vlani Ukrajina neodobrala žiadny plyn.

Samotný Naftogaz nakúpil v roku 2016 v Európe 8,2 mld. metrov kubických, čo bolo o 11 % menej ako v predchádzajúcom roku, uviedla štátom kontrolovaná firma v tlačovej správe. Podiel súkromných subjektov na dodávkach plynu z Európy však výrazne vzrástol, a to na 2,9 mld. z úrovne 1,1 mld. v roku 2015. To je podľa Naftogazu odrazom novej legislatívy a ďalších opatrení na liberalizáciu a zabezpečenie transparentnosti ukrajinského trhu s dodávkami plynu.

V roku 2016 Ukrajina zároveň zvýšila vlastnú produkciu plynu na 20,1 mld. metrov kubických z 19,9 mld. metrov kubických v roku 2015. Domáca spotreba plynu v rovnakom období klesla o 2 % alebo 0,6 mld. metrov kubických na 33,2 mld. metrov kubických, informoval ďalej Naftogaz.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame