Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Ilustračné foto
Ilustračné foto FreeDigitalPhotos.net
12. novembra 2013 14:04 PlynAktuality od vEnergetike.skSITA

Ukrajina v tomto roku už asi neobnoví dovoz plynu z Ruska

Je nepravdepodobné, že by Ukrajina pred koncom roka obnovila dovoz plynu z Ruska, ktorý pozastavila pre spor o cenu. Má dostatok zásob a dodávky do Európy to neovplyvní. V utorok o tom informoval denník Kommersant. Ďalej očakáva, že ukrajinský prevádzkovateľ plynovodov Ukrtransgaz zvládne dopyt počas zimnej sezóny aj bez ďalších nákupov od ruského Gazpromu, ktorý obvinil Ukrajinu, že úplne nezaplatila za augustové dodávky.

„Zdroj z Ukrtransgazu ubezpečuje, že štátna ropná a plynárenská spoločnosť Naftogaz neplánuje už tento rok kupovať viac ruského plynu,“ uvádza denník. „Zásobníky plynu v Európe aj na Ukrajine sú takmer plné a vďaka neobyčajne teplému počasiu v Európe, neočakávame žiaden nárast spotreby plynu, ktorý by viedol k narušeniu dodávok,“ tvrdí ruská banka Alfa Bank. Rozhodnutie firmy Naftogaz z minulého piatka zastaviť dovoz Ukrajina prehodnotí iba, ak by sa objavilo výnimočne chladné počasie, uvádza denník s odvolaním sa na nemenovaný zdroj zo spoločnosti Ukrtransgaz.

Ukrajina, ktorá pre tento rok plánovala doviesť pre svoje vlastné potreby 27,3 mld. kubických metrov plynu, vrátane 26 mld. kubických metrov z Ruska, mala vo svojich podzemných zásobníkoch ku koncu októbra približne 19 mld. kubických metrov plynu. Z Poľska dováža 4,4 mil. kubických metrov a z Maďarska 4 mil. kubických metrov denne.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame