Ukrajina už má zákon na liberalizáciu distribúcie plynu

9. apríla 2015 17:13
Autor: SITA

Trh distribúcie plynu na Ukrajine prevažne kontrolujú firmy patriace malému počtu bohatých podnikateľov, vrátane oligarchu Dmytra Firtaša, ktorého Group DF podľa poslancov priamo alebo nepriamo ovláda 70 % trhu

Plyn plynovod eustream
Ilustračné foto SITA

Ukrajinský parlament schválil zákon, ktorého cieľom je zrušiť dominanciu vplyvných skupín nad lukratívnym trhom distribúcie plynu a vytvorenie spravodlivejších podmienok na trhu. „Tento zákon zruší monopol oligarchov a umožní zníženie cien plynu,“ povedal Oleh Ljaško, líder Ukrajinskej radikálnej strany, ktorá opakovane vyzýva na opatrenia obmedzujúce vplyv veľkých podnikov.

Trh distribúcie plynu na Ukrajine prevažne kontrolujú firmy patriace malému počtu bohatých podnikateľov, vrátane oligarchu Dmytra Firtaša, ktorého Group DF podľa poslancov priamo alebo nepriamo ovláda 70 % trhu. Cieľom nového zákona je zaručiť nediskriminačný prístup na plynárenský trh na základe princípov „slobodnej konkurencie s primeranou ochranou spotrebiteľov“.

Firtaš je v súčasnosti v Rakúsku, kde ho na žiadosť USA zatkli, ale potom ho prepustili na kauciu. Americké úrady ho obvinili z korupcie v súvislosti s podnikaním v Indii. Agentúre Reuters sa hneď nepodarilo osloviť Group DF. Ukrajina ročne spotrebúva približne 42 mld. kubických metrov plynu a zhruba polovicu svojej spotreby pokrýva dovozom z Európy a Ruska.

Odporúčané článkyČo si o tom myslíte?