Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Plyn plynovod eustream
Ilustračné foto SITA
9. apríla 2015 17:13 PlynAktuality od SITASITA

Ukrajina už má zákon na liberalizáciu distribúcie plynu

Trh distribúcie plynu na Ukrajine prevažne kontrolujú firmy patriace malému počtu bohatých podnikateľov, vrátane oligarchu Dmytra Firtaša, ktorého Group DF podľa poslancov priamo alebo nepriamo ovláda 70 % trhu

Ukrajinský parlament schválil zákon, ktorého cieľom je zrušiť dominanciu vplyvných skupín nad lukratívnym trhom distribúcie plynu a vytvorenie spravodlivejších podmienok na trhu. „Tento zákon zruší monopol oligarchov a umožní zníženie cien plynu,“ povedal Oleh Ljaško, líder Ukrajinskej radikálnej strany, ktorá opakovane vyzýva na opatrenia obmedzujúce vplyv veľkých podnikov.

Trh distribúcie plynu na Ukrajine prevažne kontrolujú firmy patriace malému počtu bohatých podnikateľov, vrátane oligarchu Dmytra Firtaša, ktorého Group DF podľa poslancov priamo alebo nepriamo ovláda 70 % trhu. Cieľom nového zákona je zaručiť nediskriminačný prístup na plynárenský trh na základe princípov „slobodnej konkurencie s primeranou ochranou spotrebiteľov“.

Firtaš je v súčasnosti v Rakúsku, kde ho na žiadosť USA zatkli, ale potom ho prepustili na kauciu. Americké úrady ho obvinili z korupcie v súvislosti s podnikaním v Indii. Agentúre Reuters sa hneď nepodarilo osloviť Group DF. Ukrajina ročne spotrebúva približne 42 mld. kubických metrov plynu a zhruba polovicu svojej spotreby pokrýva dovozom z Európy a Ruska.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Zavrieť

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies