Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Plyn plynovod
Podľa denníka The Wall Street Journal by dohoda medzi úniou a Ukrajinou týkajúca sa technických záležitostí spätných dodávok plynu na Ukrajinu mohla byť podpísaná ešte pred novembrovým summitom lídrov Európskej únie a jej východných partnerov v litovskom Vilniuse. SITA/AP
8. decembra 2014 12:10 PlynAktuality od vEnergetike.skSITA

Ukrajina už čaká na ruský plyn

Ruská spoločnosť Gazprom dostala od Ukrajiny vopred platbu za plyn v sume 378,22 miliónov dolárov.

Ukrajina očakáva, že Rusko v pondelok obnoví dodávky plynu do krajiny. V nedeľu to uviedol ukrajinský minister energetiky Volodymyr Demčišin. Ruská spoločnosť Gazprom dostala od Ukrajiny vopred platbu za plyn v sume 378,22 mil. USD. „Zaplatili sme sumu za jednu miliardu metrov kubických plynu. Od pondelka začneme dostávať plyn,“ povedal minister. Kyjev zaplatil vopred za decembrové dodávky plynu v piatok neskoro večer. Podľa dohody medzi krajinami by dodávky mali začať na Ukrajinu prichádzať do 48 hodín.

Dodávky ruského plynu na Ukrajinu sa obnovia 11. decembra, informovala v pondelok ukrajinská spoločnosť Ukrtransgaz. Skončí sa tak šesťmesačné prerušenie ruských dodávok plynu, ktoré zapríčinili spory týkajúce sa cien plynu a nezaplatených dlhov Ukrajiny za plyn. „Ruský plyn začne na Ukrajinu prúdiť 11. decembra,“ uviedol hovorca firmy Ukrtransgaz Maxim Beljavský.

Obnovenie dodávok plynu umožnila októbrová dočasná dohoda na novej cene za surovinu počas zimných mesiacov. Tú Moskva, Kyjev a EÚ stanovili na 378 USD za tisíc kubických metrov do konca roka a v prvom kvartáli budúceho roka na 365 USD.

Od začiatku vykurovacej sezóny na konci októbra ukrajinské plynové rezervy poklesli o 17 % na 13,9 mld. metrov kubických. Vyplýva to z údajov ukrajinskej spoločnosti Ukrtransgaz z 1. decembra tohto roku. Demčišin zároveň uviedol, že Ukrajina denne spotrebuje viac než 200 mil. metrov kubických plynu. Z obmedzenej domácej produkcie krajina získava 55 mil. metrov kubických. Z rezerv pochádza 120 mil. metrov kubických plynu a zvyšok Ukrajina získava prostredníctvom reverzného toku plynu.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Zavrieť

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies