Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Ropa
Ilustračné foto eni.it
6. novembra 2013 17:04 PlynAktuality od SITASITA

Ukrajina uhradila časť svojho dlhu za ruský plyn

Ukrajina začala ruskej spoločnosti Gazprom uhrádzať dlhy za augustové dodávky plynu. Potvrdil to samotný Gazprom, avšak s tým, že platby pokrývajú zatiaľ len zlomok z 882 mil. USD dlhu. Od konca októbra až do súčasnosti ukrajinská štátna ropná a plynárenská spoločnosť Naftogaz previedla ruskému dodávateľovi celkovo 75,2 mil. USD.

Ukrajinský minister pre energetiku Eduard Stavitsky koncom uplynulého mesiaca priznal, že Naftogaz mešká s platbou za ruský plyn. V rozhovore s novinármi povedal, že Kyjev vždy platil svojim partnerom a tak to bude aj tentokrát. Gazprom bol podľa slov svojho predsedu správnej rady Alexeja Millera „hlboko znepokojnený“ nahromadenými nedoplatkami Ukrajiny za dodávky ruského plynu. „Je to katastrofálny stav, keďže podľa zmluvy bude mať porušenie zmluvných podmienok týkajúcich sa platby za následok zavedenie schémy zálohových platieb za dodávky plynu. Tento problém musíme riešiť okamžite a natrvalo,“ konštatoval pred časom Miller.

Spor týchto dvoch krajín o ceny dodávok plynu viedol počas zimy 2006 a 2009 k plynovej kríze, keď Moskva zastavila dodávky nie iba na Ukrajinu ale do celej Európy, čo niektoré krajiny prinútilo hľadať si alternatívne zdroje energií.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Zavrieť

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies