Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Gazprom
Vlajka s logom spoločnosti Gazprom SITA/AP
19. januára 2016 13:54 PlynAktuality od vEnergetike.skSITA

Ukrajina údajne dlhuje Rusom za plyn 2,55 miliárd dolárov

Súčasťou dlhu za tretí kvartál 2015 majú byť aj zmluvne dohodnuté objemy plynu, ktorý Ukrajina v skutočnosti neodobrala.

Ukrajina dlhuje Rusku za dodávky plynu v treťom kvartáli minulého roka 2,55 mld. USD. Informoval o tom v utorok ruský plynárenský monopol Gazprom. Dlh má Kyjev uhradiť do desiatich dní. Súčasťou dlhu sú aj zmluvne dohodnuté objemy plynu, ktorý Ukrajina v skutočnosti neodobrala. Spor medzi Gazpromom a ukrajinskou štátnou energetickou firmou Naftogaz je predmetom konania pred arbitrážnym súdom v Štokholme. Gazprom si voči Kyjevu nárokuje pohľadávky v celkovom objeme 29,2 mld. USD.

Ukrajina v lete minulého roka pre cenový spor zastavila odber plynu z Ruska a zvýšila nákupy suroviny z Európy. Naftogaz v utorok pre agentúru Reuters uviedol, že v treťom kvartáli nekupoval ruský plyn. Podľa Gazpromu však pokračovali dodávky na východ Ukrajiny, ktorý kontrolujú proruskí povstalci.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame